Rosja ostrzega NATO. “Będziemy musieli przywrócić równowagę sił”

Do uśmierzenia obaw Rosji w związku z planami USA i NATO w dziedzinie obrony przeciwrakietowej niezbędne są nie deklaracje polityczne, lecz gwarancje prawne – powiedział w Dumie wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Wiceminister uważa, że jest jeszcze czas, by się porozumieć. – Lecz jeśli uznamy, że systemy europejskiej obrony przeciwrakietowej rozwijają się ze szkodą dla bezpieczeństwa Rosji, będziemy zmuszeni poczynić kroki w celu przywrócenia naruszonej równowagi sił – powiedział Riabkow.

Tworzenie europejskiej architektury obrony przeciwrakietowej USA i NATO bez uwzględnienia obaw Rosji może zdewaluować postanowienia szczytu lizbońskiego o współpracy Rosji i Sojuszu Północnoatlantyckiego w dziedzinie obrony przeciwrakietowej – oświadczył Riabkow, który uczestniczył w posiedzeniu “okrągłego stołu” w Dumie, niższej izbie rosyjskiego parlamentu.

Przypomniał, że całkiem niedawno USA i Rumunia zawarły porozumienie w kwestii elementów tarczy. Zaznaczył w związku z tym, że Rosja styka się ze strony Zachodu z polityką faktów dokonanych, co pozostawia coraz mniej możliwości uwzględnienia opinii Moskwy na temat struktury europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Riabkow wspomniał też, że Moskwa obstawała przy przyjęciu prawnych gwarancji tego, że europejski system obrony przeciwrakietowej NATO i USA nie będzie wymierzony w Rosję, lecz strona amerykańska zareagowała negatywnie na tę propozycję.

Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin powiedział deputowanym Dumy, że NATO odrzuca zabiegi Moskwy o wspólną tarczę.

Źródło: onet.pl 16 05 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: NATO.