Czarny scenariusz czeskiego ministra finansów dla Europy

Czeski minister finansów Miroslav Kalousek przewiduje, że w przypadku bankructwa Grecji nastąpi zahamowanie rozwoju gospodarczego w Europie i Czechach.

Minister przedstawił swą opinię w wywiadzie dla dziennika “Lidove nowiny”. Szef resortu finansów uważa, że jeszcze nie nadszedł czas na prezentację katastroficznych scenariuszy. Podkreśla jednocześnie, że nadal istnieje wielkie ryzyko, że nawet po udzieleniu pomocy Grecji może nastąpić kolejny etap recesji.

Minister Miroslav Kalousek ocenia też stan czeskiej gospodarki. Ujawnia, że w tym roku obserwuje o wiele mniejsze wpływy z podatków niż w ubiegłym roku. Gdyby tendencja ta utrzymała się, wówczas zabrakłoby w budżecie około 15 mld koron. Oznaczałoby to jednocześnie konieczność wprowadzenia kolejnych poważnych cięć w budżecie Republiki Czeskiej.

Sposób i zakres wprowadzonych przez rząd przed niespełna rokiem dużych oszczędności w resortach był przedmiotem powszechnej krytyki. Zarzucano rządowi, że wprowadza cięcia nie tam, gdzie należy i nie walczy z korupcją, która pochłania o wiele większe kwoty.

Zródło: interia.pl 25 06 11

Czechy: Rząd rozważa 19-procentową stawkę podatku VAT

Czeski rząd rozważa podwyższenie ujednoliconej stawki podatku VAT do 19, a nie 17,5 procent jak dotychczas planowano – poinformował we wtorek dziennik “Lidove Noviny”,powołując się na premiera Petra Neczasa oraz ministra finansów Miroslava Kalouska.

Zdaniem rządzących w Czechach taką możliwość przewiduje się na wypadek głębszego kryzysu strefy euro. “Ten scenariusz bierzemy pod uwagę, jeśli pogłębi się kryzys zadłużeniowy strefy euro, a nam – ze względu na zahamowanie europejskiej gospodarki – nie uda się obniżyć deficytu w finansach publicznych tak, jak planowaliśmy” – powiedział cytowany przez dziennik czeski premier.

Centroprawicowy rząd Neczasa w tym roku chce utrzymać deficyt budżetowy na poziomie 4,2 proc. PKB. W przyszłym roku chciałby go obniżyć do 3,5 proc. PKB.

Opowiadałbym się więc za podwyższeniem podatków pośrednich, takich jak VAT, do 19 proc., abyśmy w ten sposób mogli uspokoić inwestorów i pokazać, że potrafimy utrzymać finanse publiczne pod kontrolą” – dodał Neczas.

Minister Kalousek dodaje, że gdyby doszło do jakichkolwiek turbulencji na rynkach, będzie trzeba ustabilizować budżet państwa. “I to oczywiste, że opodatkowanie konsumpcji jest dla konkurencyjności wyraźnie mniej szkodliwe niż podwyższanie podatków bezpośrednich” – powiedział “Lidovym Novinom” Kalousek.

Według przyjętego pod koniec czerwca projektu czeskiego rządu, stawka podatku VAT ma być ujednolicona do 2013 roku. Obniżona stawka VAT, wynosząca obecnie 10 proc., wzrośnie w 2012 roku do 14 proc. W rok później zarówno stawka obniżona, jak i 20-procentowa w tej chwili stawka podstawowa, zostaną zrównane do poziomu 17,5 proc. Projekt ten spotkał się z dużym niezadowoleniem opinii publicznej.

Zmiany podatkowe mają pomóc w sfinansowaniu reformy systemu emerytalnego. W pierwszym tygodniu czerwca wstępnie zatwierdziła je niższa izba parlamentu, Izba Poselska.

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Strona Główna.