USA: Nie poprą sankcji wobec Chin za manipulacje walutą

Foto USA

Izba Reprezentantów nie poprze uchwalonej niedawno przez Senat ustawy przewidującej sankcje odwetowe USA wobec Chin za sztuczne zaniżanie kursu swojej waluty – zapewnili republikańscy przywódcy w Izbie we wtorek administrację prezydenta Baracka Obamy.

Wezwali oni jednak prezydenta, aby „przejął przywództwo” w sprawie konfliktu z Chinami na tle zaniżania kursu waluty (juana), które pogłębia deficyt USA w wymianie handlowej z tym krajem.

We wtorek odbyło się przesłuchanie na temat stosunków ekonomicznych USA z Chinami w Komisji Dochodów Państwa Izby Reprezentantów. Republikanie, którzy mają w Izbie większość, naciskali na składających wyjaśnienia w tej sprawie przedstawicieli ministerstw skarbu i handlu.

Republikański przewodniczący komisji, kongresmen Dave Camp, wezwał administrację, aby sformułowała stanowisko w kwestii zaniżania kursu waluty przez Chińczyków i wskazała Kongresowi, co powinien zrobić w tej sprawie.

Prezydent Obama sugerował, że ustawa Senatu o sankcjach wobec Chin nie leży w interesie USA, ale Biały Dom nie zajął w tej sprawie wyraźnego stanowiska.

Ustawa o sankcjach przeszła w Senacie z inicjatywy Demokratów, którzy mają w tej izbie większość. Są oni pod naciskiem elektoratu, domagającego się ostrzejszych posunięć przeciw manipulacji walutą przez Chiny. Aby ustawa stała się prawem, musi zostać uchwalona przez obie izby Kongresu i uzyskać podpis prezydenta.

Propozycja ukarania Chin spotkała się z krytyką większości komentatorów i ekspertów. Przestrzegają oni przed protekcjonistycznymi krokami, które ich zdaniem mogą doprowadzić do chińsko-amerykańskiej wojny handlowej.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

Źródło: wp.pl 26 10 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: USA.