Tajny samolot USA – co robi w kosmosie?

X-37B

Amerykańskie siły powietrzne przedłużają misję eksperymentalnego promu bezzałogowego X-37 B, który już od 270 dni krąży po okołoziemskiej orbicie. Tajny projekt wzbudza wiele kontrowersji, niektórzy posądzają Amerykanów o próby militaryzacji przestrzeni kosmicznej.


„Planowaliśmy dziewięciomiesięczną misję, ale będziemy ją przedłużać, jeśli okoliczności na to pozwolą” – napisał w oświadczeniu dla „Los Angeles Times” Tom McIntyre, szef tajemniczego programu amerykańskiej armii.

Przedstawiciele Pentagonu są powściągliwi w zdradzaniu celu misji. Twierdzą, że kosmiczny samolot służy jedynie jako inkubator do testowania czujników satelitarnych i innych najnowszych technologii. Ma też podobno służyć do serwisowania satelitów. „Każdego dnia dowiadujemy się nowych rzeczy o pojeździe. To sprawia, że misja jest bardzo dynamicznym procesem” – stwierdził McIntyre.

Podbój kosmosu?

Brak jasnych komunikatów powoduje narastanie spekulacji. Niektórzy analitycy sądzą, że X-37 B może być prototypem broni orbitującej, która byłaby w stanie bombardować i niszczyć obce satelity w przestrzeni kosmicznej. Jeśli te pogłoski znalazłyby potwierdzenie, to byłby to dowód na próby militaryzacji kosmosu przez Amerykanów. – Z perspektywy międzynarodowej – szczególnie krajów o aspiracjach kosmicznych – program X37 B sprowokuje pogląd, że Amerykanie tworzą w kosmosie przewagę i stwarzają możliwość militaryzacji przestrzeni kosmicznej przy pomocy tego pojazdu – powiedział dla witryny Space.com Roger Handberg z Uniwersytetu Centralnej Florydy.

Tajny pojazd stworzony przez inżynierów Boeinga krąży po orbicie okołoziemskiej z prędkością ponad 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Lot promu jest całkowicie zautomatyzowany, energię czerpie z paneli słonecznych, wystrzelony w kosmos jest w stanie samodzielnie powrócić na Ziemię. Podobnie jak w przypadku promów załogowych X-37 B jest w stanie wielokrotnie latać w kosmos, z tą różnicą, że jego misja może trwać ok. dziewięć miesięcy zamiast niecałych trzech tygodni. Kolejną różnicą są gabaryty pojazdu – bezzałogowiec ma jedynie niecałe dziewięć metrów długości.

X-37B, który obecnie orbituje nad Ziemią, to druga tego typu jednostka wystrzelona przez amerykańską armię. Pierwszy lot zakończył się po 224 dniach w kwietniu 2010 roku.

Źródło: wp.pl 1 12 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: USA.