Historyczna wizyta Prezydent Chin Xi Jinping w Czechach

Jest wiele powodów dla określania wizyty Prezydenta Chin w Czechach jako wizyty o historycznym znaczeniu.
Jednym z nich jest fakt, że po raz pierwszy w mającej 67 lat historii czesko-chińskich stosunków dyplomatycznych, urzędujący Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej odwiedził Czechy.

Innymi ważnymi powodami są : wybór miejsca, termin wizyty i jej znaczenie dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej Wielkie znaczenie ma też symbolika tej wizyty i jej kontekst polityczny tak w aspekcie relacji bilateralnych, jak i relacji regionalnych a nawet globalnych z Chinami.

Niezależnie od stosunku do tej wizyty, co jest sprawą indywidualną, każdej osoby, instytucji lub państwa; na wielkie uznanie zasługują Ci którzy wizytę przygotowali, czyli przede wszystkim pracownicy MSZ obu krajów; jak i jej główni aktorzy- czyli Prezydenci obu krajów.

Każdy krok, każdy gest najważniejszych uczestników tej wizyty został znakomicie zaplanowany i zrealizowany, chociaż nie zabrakło przeszkód wynikających zarówno z działań ludzkich jak i sił natury np. silnego wiatru, przeszkadzającego w uroczystości powitania Prezydenta Chin na Hradczanach.

Termin wizyty też na pozór wydawał się niezbyt dogodny. Dzień jej rozpoczęcia 28marca to przecież Poniedziałek Wielkanocny, czyli dzień świąteczny o głębokiej tradycji, w całym naszym regionie.
W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. W Czechach, na Morawach i Słowacji , dzień ten kojarzy się tzw. Wielkanocnym smaganiem (czes. Pomlázka) czyli zwyczajem wywodzącym się z obrzędów i praktyk pogańskich. Zwyczaj ten był jedną z wielu słowiańskich praktyk obchodzonych przy nadejściu wiosny. Smaganie miało uzdrawiać, dostarczać siły witalne i wypędzać złe moce.
Prezydent Zeman, jednak znakomicie wykorzystał tę niedogodność terminową, dla nawiązania przyjacielskich kontaktów ze znamienitym gościem zapraszając go w tym dniu na prywatną wizytę do swojej siedziby na zamku Lany- oficjalnej letniej rezydencji prezydentów Republiki Czeskiej.

W efekcie w pierwszym dniu wizyty doszło do spotkania obu prezydentów „ bez krawatów „połączonego z symbolicznym zasadzeniem drzewa- Ginkgo biloba- czyli Miłorzębu dwuklapowego w ogrodzie zamku Lany.
Chociaż formalnie był to gest będący odpowiedzią na posadzenie przez prezydenta Zemana jabłoni w rezydencji prezydenta Chin, symbolika związana z drzewem Ginko biloba, jest o wiele głębsza. .Jest to bowiem charakterystyczna dla Chin , długowieczna ozdobna roślina endemiczna , dożywająca nawet 4000 lat. Przy czym jest to ozdobna i niezwykle trwała roślina , szeroko wykorzystywana w tradycyjnej chińskiej medycynie, czego istotnym dowodem jest fakt przetrwania przez 6 takich drzew eksplozji bomby atomowej w Hiroszimie; co ma bardzo istotne znaczenie w kontekście późniejszego udziału Prezydenta Chin w szczycie nuklearnym w USA.

Na zamku w Lanach panowie Prezydenci wspólnie zasadzili drzewo miłorzębu, a prezydent Zeman przy tej ceremonii zapowiedział, że będzie je osobiście je podlewał, kiedy będzie na zamku.
Prezydent Xi podkreślił , że miłorząb w chińskiej kulturze to symbol długotrwałej przyjaźni i zasadzenie go na zamku w Lanach symbolizuje rozwój przyjaznych stosunków między obu krajami.
Podczas swojej drugiej wizyty w Chinach we wrześniu ubiegłego roku, prezydent Zeman zasadził drzewko jabłoni w Pekinie. Teraz te dwa będą rosły daleko od siebie, ale w rzeczywistości będą bardzo blisko.
W drugim drugim dniu wizyty Pradze prezydent Chin Xi Jinping zainaugurował wraz z prezydentem Czech Miloszem Zemanem strategiczne partnerstwo łączące oba ich kraje.
Strategiczne partnerstwo to termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych, relacji międzypaństwowych we wszystkich obszarach. Chiny mają takie umowy z 15 innymi krajami europejskimi (w tym z Polską od 20 grudnia 20110).

Podniesienie poziomu czesko-chińskich stosunków dwustronnych do strategicznego partnerstwa, to krok, który wyznaczył “jasny kierunek polityczny” dla przyszłości stosunków dwustronnych między obu krajami będący rezultatem bardziej praktycznej współpracy i częstszej wymiany wizyt na wysokim szczeblu pomiędzy Czechami i Chinami w ostatnich latach.

Prezydent Zeman w przeddzień wizyty Prezydenta Xi ogłosił “nowy początek” w relacjach z Państwem Środka. Skrytykował poprzedni rząd czeski za “zbytnią uległość wobec nacisków ze strony USA i UE”. – Powiedział w wywiadzie dla chińskiej telewizji :”Teraz jesteśmy niezależnym państwem i sami kształtujemy swoją politykę zagraniczną, która opiera się na naszych własnych interesach” Oprócz umowy o współpracy strategicznej między Chinami i Czechami, czescy ministrowie podpisali ze swoimi chińskimi odpowiednikami memoranda o porozumieniu w dziedzinie przemysłu, transportu, służby zdrowia i szkolnictwa. Umowy partnerskie zawarli przedstawiciele Czeskiego Banku Narodowego i chińskiej komisji ds. regulacji sektora bankowego oraz burmistrzowie stolic obu państw.
A burmistrz Pragi Adriana Krnáčová wręczyła Prezydentowi Xi symboliczne klucze do miasta.

Oczywiste jest ,że zarówno uwaga samych pragmatycznych Czechów jak i pozostałych krajów środkowoeuropejskiej 16tki skupiła się na gospodarczym wymiarze tej wizyty.
Efekt finansowy wizyty przekroczył najśmielsze czeskie oczekiwania. W czasie wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinping w Czechach w obecności prezydenta Zemana podpisano trzydzieści umów gospodarczych o łącznej wartości 4 miliardów USD .

Przeciwnicy wizyty Prezydenta Chin w Czechach, starali się bagatelizować jej wymiar gospodarczy twierdząc ,że chodzi tylko o medialne deklaracje. O tym jak jest naprawdę świadczy fakt, że w Czesko-Chińskim Forum gospodarczym z okazji pierwszej chińskiej wizyty na najwyższym szczeblu, wzięła udział, nie bacząc na wzajemne animozje, cała czołówka najbogatszych Czechów.

Jest to dobry prognostyk, przed zbliżająca się kolejną wizytą Prezydenta Państwa Środka w Europie Środkowej i Wschodniej, bo można oczekiwać, że na podobnej zasadzie, państwa regionu, zamiast konkurować ze sobą o inwestycje chińskie, zdecydują się na współpracę co przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów, każdego z uczestniczących państw oraz poprawy istniejącej infrastruktury, zwłaszcza na kierunku północ –południe.

Obraz wizyty prezydenta Xi w Czechach, nie byłby pełen bez podkreślenia jej znaczenia kulturowego.
Czesi bardzo umiejętnie wykorzystali fakt, że dla wielu milionów obecnych liderów chińskiej gospodarki, symbolem Czech była postać Krecika, który wszedł w latach 80 na ekrany chińskiej telewizji i zyskał sympatię widzów. W czasie ubiegłorocznej wizyty prezydenta Zemana w Chinach, Krecik znalazł się na pokładzie samolotu prezydenckiego, a obaj prezydenci wraz grupą czeskich i chińskich dzieci obejrzeli nowe odcinki czesko-chińskiego filmu animowanego o przygodach Krecika i Pandy. Starsi widzowie chińscy mogli podziwiać turystyczne uroki Pragi, w niezwykle popularnym w Chinach chińskim filmie romantycznym o przygodach młodej pary: „Gdzieś, gdzie my tylko wiemy”, nakręconym w Pradze. Film ten stał się przebojem w Chinach, przynosząc jego twórcom w pierwszym roku projekcji 45 milionów dolarów .Nic więc dziwnego w tym, że w przewidując znaczny wzrost ruchu turystycznego trzy chińskie firmy lotnicze uruchomią w tym roku bezpośrednie połączenia z Pragą.

Europa Środkowo-Wschodnia ma wiele atutów, pokażmy je drugiemu na świecie mocarstwu. Prezydent Zeman, wskazał nam drogę, zwracając się do dostojnego chińskiego gościa ze słowami: „ Panie Prezydencie, nie mamy w Czechach złotej karocy, którą Pan jeździł w Londynie ; ale nasze miasto od stuleci nazywane jest „ Złota Pragą”, nie mamy Białego Domu, w którym Pan gościł, ale Katedra Świętego Wita, przed którą Pana powitałem jest o ponad 400 lat od niego starsza.”

Symbolem dobrych relacji pomiędzy prezydentami obu krajów jest ich zdjęcie, kiedy obaj siedzą przy kuflu czeskiego piwa, które obiegło cały świat.
Nawiązanie znakomitych relacji pomiędzy Czechami a Chinami, może przyczynić się do zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy całym regionem Europy Środkowej i Wschodniej i Chinami, w ramach chińskiej koncepcji rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku i strategii 16+1.

Uczestniczące V Czesko-Polskim Forum Gospodarczym, odbywającym się w Pradze w tydzień po wizycie Prezydenta Chin w Czechach; „Czeska-Środkowoazjatycka Izba Handlowa” oraz „Stowarzyszenie Eksporterów i Importerów Kraje Europy Środkowej i Wschodniej- Chiny” dostrzegły taką szansę i podpisały umowę o współpracy i wspólnych działaniach na rynku chińskim.

Jednym z elementów tej współpracy będzie wyjazd wspólnej delegacji na Forum „One Belt One Road do Hong Kongu” już 18 maja br., na którym polskie i czeskie firmy przedstawią projekty inwestycyjne leżące na Nowym Jedwabnym Szlaku.

W ten sposób Izba i Stowarzyszenie, włączą się do realizacji tzw. Inicjatywy Warszawskiej z 2012r. , która zainicjowała współpracę naszego Regionu z Chinami.

dr Jerzy Rzymanek
Prezes Stowarzyszenia
Eksporterów i Importerów
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej Chiny

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Biznes.