Wizje i działania w sprawie wspólnego budowania Pasa Gospodarczego wzdłuż Jedwabnego Szlaku i Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku

W ramach wydarzeń gospodarczych towarzyszących wizycie Prezydenta Chin w dniach 19-21 czerwca 2016 roku odbyło się w Warszawie „Pierwsze –Polsko Chińskie Forum Biznesu E-commerce” stanowiące element realizacji chińskiej „Wizji i działania w sprawie wspólnego budowania Pasa Gospodarczego wzdłuż Jedwabnego Szlaku i Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku”.


Forum jest częścią projektu budowy w Polsce Parku Przemysłowego High Tech, połączonego z platformą e-commerce, która będzie służyła rozwojowi wymiany handlowej Regionu Europy Środkowej i Wschodniej z Chinami zwłaszcza w dziedzinie eksportu, dzięki ułatwieniom dla zagranicznych producentów, którzy dzięki systemowi e-commerce, będą mieli możliwość wprowadzenia swoich produktów na rynek chiński w sposób, który pozwala na uniknięcie lub przyspieszenie procedur rejestracyjnych i certyfikacyjnych, skorzystanie z łagodniejszej polityki podatkowej i bez konieczności licencjonowania swojej działalności.

Poniżej przedstawiamy wybrane wystąpienia uczestników Forum. Teksty nieautoryzowane

Informacja jako szansa dla rozwoju współpracy handlowej między Polską a Chinami

Wu Hao

China National Development and Reform Commission

Deputy Director of the High Tech Industry

Obecnie mamy do czynienia ze spowolnieniem rozwoju gospodarczego w świecie. Droga do ożywienia gospodarczego jest kręta i wyboista. Wydaje mi się, że nowe technologie i przemysł mogą nam zapewnić nowe możliwości w rozwoju gospodarczym. Widzimy, że nowe technologie wprowadzają nas w nową rzeczywistość. Te nowe technologie prowadzą do głębokich przemian w wielu branżach. Gospodarka informacyjna jest jednym z głównych motorów rozwoju gospodarczego. Również jest istotna do rozwoju innych branż i przemysłów. Uważamy, że światowe ożywienie gospodarcze dokona się za przyczyną gospodarki informacyjnej. Obecnie pojawia się wiele aktywnych czynników, w tym wysoka jakość i wydajność, Chińska gospodarka przechodzi teraz etap od intensywnego rozwoju. Chinki rząd bardzo popiera rozwój elektronicznego biznesu i projektów o nazwie „ Internet plus” czy „Made in China 2015”.To są wszystko przedsięwzięcia umożliwiające rozwój gospodarczy Chinom. Chodzi właśnie o rozwój tych nowych gałęzi przemysłu, i mamy w gospodarce chińskiej wiele przełomowych zmian.

W 2015 roku obroty w biznesie elektronicznym wyniosły 21 bilionów Juanów. W 2015 roku skala gospodarki informacyjnej w Chinach przekroczyła wartość 18 bilionów Juanów, co stanowiło wartość 27 proc. PKB. Polska jest jedynym krajem w Europie, który od 20 lat odnotowuje stały wzrost gospodarczy i ten wzrost jest stosunkowo wysoki. Polska cechuje się też dużym potencjałem gospodarczym, który daje wspaniałą podstawę do dalszego rozwoju. W ostatnim czasie Chiny i Polska zacieśniają współpracę, prowadzone są liczne prace między przedstawicielami tych krajów. Polska jest istotnym parterem Chin w Europie Środkowo-
Wschodniej. Wartość wymiany handlowej między naszymi krajami wyniosła 17 milionów dolarów a chciałbym, aby ona wzrosła wielokrotnie. Poza rolnictwem i tradycyjnymi technologiami obie strony dokonały w tej współpracy wielu przełomowych postępów. Mamy także firmy, które inwestują w Polsce, które uczyniły Polskę swoją siedzibą w Środkowo – Wschodniej Europie.

Cały region Środkowo-Wschodniej i Północnej Europy to 26 krajów. Uważam, że jest to przykład wspaniałych rezultatów współpracy i daje wspaniałe perspektywy na dalszy rozwój. Dzisiaj po południu będziemy uczestniczyć w ceremonii inauguracji połączenia kolejowego pomiędzy Chinami a Polską. Jest to przykład zmniejszenia odległości i długości kanałów komunikacyjnych pomiędzy Europą a Chinami, co stanowi doskonałą pomoc dla rozwijania współpracy gospodarczej.
Dzisiaj mamy też okazję uczestniczyć w promocji projektu internetowego dotyczącego Jedwabnego Szlaku. Jest to inwestycja dotycząca naszej współpracy.

Dzisiaj jesteśmy świadkami wizyty prezydenta Chin w Polsce, która ma przełomowe znaczenie dla kontaktów pomiędzy Chinami a Polską. To forum, które odbywa się w tym samym czasie, co wizyta prezydenta jest wspaniałą okazją do wzajemnego zrozumienia, zaufania i zbudowania lepszej platformy dalszej współpracy.
Mamy nadzieje, że wspólnie z polskimi partnerami zrealizujemy internetowy projekt Jedwabnego Szlaku i zgodnie z zasadą wspólnych korzyści będziemy promować nowe technologie, nowe metody komunikacji i wykorzystanie potencjału produkcyjnego poszczególnych regionów. Mamy nadzieję, że dzięki temu ta współpraca będzie bardziej wielowymiarowa i ze wspólną korzyścią dla obu krajów. Mamy też wielkż nadzieję, wspólnie z Polską, uczestniczyć w realizacji tych projektów. Podpiszemy też Memorandum o współpracy w kontekście internetowego projektu Jedwabnego Szlaku. Mamy nadzieję, że uda nam się zbudować doskonały system i narzędzia komunikacji pomiędzy obiema stronami

Mamy też nadzieję, na zacieśnienie współpracy pomiędzy polskimi i chińskimi miastami, które uczestniczyć będą w eksperymentalnych, laboratoryjnych pracach.
Zachęcamy także chińskie przedsiębiorstwa i jednostki badawcze do podejmowania rozmaitych programów badawczych, konkursów, wystaw, itd., tak, aby poprzez te różne formy komunikacji podejmować współpracę. Jestem przekonany, że poprzez takie okazje jak dzisiejsze Forum uda nam się zacieśnić te współpracę i w przyszłości będzie znacznie więcej takich forów.

Obecnie zarówno Chiny jak i Polska pracują nad przyspieszeniem prac swoich gospodarek. A zatem istnieje wielka szansa na przyspieszenie naszej współpracy. Projekt internetowy może być jednym z motorów realizacji chińskiego „Jednego Szlaku, Jednej Drogi”, a także polskiego programu „ Cyfrowa Polska”. Mamy nadzieję, że poprzez współpracę nasze stosunki będą się zacieśniać. Dzisiaj zauważyłem, że jest wielkie oczekiwanie, że uda się to zrealizować. Mam nadziej, że przedsiębiorstwa obu krajów będą realizowały coraz więcej wspólnych projektów

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Konferencje.