Pakiet Przyjazne Prawo przyjęty przez rząd. Idą duże ułatwienia dla firm

Pakiet kilkudziesięciu ułatwień dla biznesu został we wtorek przyjęty przez Radę Ministrów. Oznacza to ponad 60 zmian w różnych ustawach, dzięki którym na przykład małe firmy dostaną prawo do błędu.

Pakiet Przyjazne Państwo zakłada m.in. wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, prawo do błędu dla mikro-, małych- i średnich przedsiębiorstw, ułatwienia dla rzemosła czy ochronę konsumencką, czyli na przykład prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG – wylicza PAP.

Jak powiedziała cytowana przez agencję minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, pakiet to w sumie kilkadziesiąt ułatwień dla biznesu. Eliminuje on też przypadki “niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności polskiego prawa”.

Prawo do błędu dla małych i średnich firm ma im przysługiwać przez pierwszy rok działalności. Z kolei osoby trudniące się rzemiosłem zyskają prawo do zakładania spółek bez utracenia statusu rzemieślnika.

Wydłużony ma też zostać termin rozliczenia podatku VAT od importu. Dzisiaj trzeba to zrobić w terminie do dziesięciu dni po odprawie celnej. Dzięki nowym zasadom będzie to możliwe na zasadach ogólnych, czyli do 25. dnia kolejnego miesiąca, razem z deklaracją VAT-7.

Jak podaje resort przedsiębiorczości, pakiet ma charakter przekrojowy, gdyż dotyka wielu różnych branż: od pocztowej, telekomunikacyjnej, lotniczej, energetycznej, hotelarskiej, aż po usługi płatnicze.

– Nasza najnowsza propozycja jest komplementarna wobec 100 zmian dla firm, Konstytucji Biznesu, Pakietu MŚP oraz innych ułatwień dla przedsiębiorców, które wprowadziliśmy od początku tej kadencji – tłumaczyła w marcu minister Jadwiga Emilewicz.

– Wspólnym celem tych inicjatyw jest ułatwianie życia biznesowi, szczególnie mniejszym firmom. Chcemy, by polskie przedsiębiorstwa się rozwijały i mogły coraz śmielej konkurować, również na arenie międzynarodowej – dodawała.

Zródło: money.pl 25 07 19

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Biznes.