Mapa (klikalna)

Inwestycje niemieckie w Polsce (stan na koniec czerwca 1997 roku)

 

Wartość inwestycji niemieckich w Polsce

Wśród wszystkich inwestorów inwestujących powyżej 1 mln USD Niemcy plasują się na drugim miejscu z zainwestowanym kapitałem w wysokości 1757,6 mln USD (w końcu 1996 roku - 1524,4 mln USD).

Zobowiązania inwestycyjne największych inwestorów niemieckich wynosiły w końcu czerwca 1997 roku - 869,7 mln USD.

Najwięksi inwestorzy niemieccy w Polsce

Lista najważniejszych inwestorów zagranicznych w Polsce, przygotowywana przez PAIZ, a obejmująca w końcu czerwca 1997 roku 535 inwestorów (w 1996 roku 492 inwestorów) zawierała w tym czasie aż 124 (w 1996 roku - 113) firmy niemieckie, które zainwestowały w Polsce co najmniej 1 mln USD. Na następnych miejscach znajdowali się inwestorzy amerykańscy (85 firm), francuscy (46) i włoscy (34).

W końcu czerwca 1997 roku największym inwestorem niemieckim w Polsce była Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH. Firma ta wzięła udział w prywatyzacji polskiego przemysłu tytoniowego, kupując za 130 mln USD w styczniu 1996 roku 33% akcji Wytwórni Wyrobów Tytoniowych w Poznaniu z opcją zakupu następnych 32% akcji, pod warunkiem wypełnienia ocenianych na 45 mln USD zobowiązań inwestycyjnych. Obecnie inwestycje firmy w Polsce wzrosły do 180,3 mln USD. Plany inwestycyjne firmy w ciągu najbliższych kilku lat wynoszą 83,5 USD.

Na drugim miejscu znajduje się Siemens, który jest właścicielem 6 spółek w Polsce, w tym 2 fabryk sprzętu telekomunikacyjnego ZWUT Warszawa i ELWRO Wrocław. Jego inwestycje oceniane są na 100 mln USD.

Na trzecim miejscu wśród inwestorów niemieckich, znajduje się firma Dyckerhoff, udziałowiec Cementowni Nowiny i Cementowni Małogoszcz. Do tej pory firma ta zainwestowała w te dwa przedsięwzięcia 98,5 mln USD, a jej dalsze zobowiązania inwestycyjne sięgają 230 mln USD.

Tylko o pół mln USD mniej (98 mln USD) od Dyckerhoffa zainwestował w Polsce czwarty co do wielkości inwestor niemiecki - Passauer Neue Presse, udziałowiec kilkunastu gazet regionalnych.

Na kolejnych miejscach plasują się: Bayerische Vereinsbank AG (81 mln USD - bankowość), Deutsche Bank AG (56,5 mln USD - bankowość), Roeben Tonbaustoffe (56 mln USD - produkcja materiałów budowlanych), Commerzbank AG (55 mln USD - bankowość), Continental Can Europe (53 mln USD - produkcja opakowań) i BTS Baukeramik GmbH Co. Holding KG (51,6 mln USD - produkcja materiałów budowlanych).

Niezwykle istotnym zjawiskiem jest napływ do Polski banków niemieckich - w tym Bayerische Vereinsbank, Dresdner Bank, Deutsche Bank czy Westdeutsche Landesbank. Ich pojawienie w Polsce powinno w praktyce pomóc małym i średnim firmom niemieckim w procesie inwestowania w naszym kraju. Także w ostatnim czasie coraz więcej inwestycji niemieckich powstaje na zasadzie tzw. greenfield investment, czyli budowaniem fabryk od podstaw (m.in. Tchibo, Continental Can - fabryka puszek w Radomsku, BTS Baukeramik - fabryka ceramiki budowlanej w województwie opolskim, Stoilwerek AG, który wybudował fabrykę czekolady w Jankowicach pod Poznaniem, Hochland - fabryka serów topionych w Kaźmierzu pod Poznaniem, Franke Holding - 2 fabryki sprzętu kuchennego w Gdyni i Sękocinie koło Warszawy, Brass - fabryka materiałów budowlanych w Opolu, Gerolsteiner - rozlewnia napojów w Koziegłowach), choć jak wskazuje przykład Reemtsmy, Balhsena (80% akcji Zakładów Koncentratów Spożywczych Skawina SA), Quarzwerke GmbH (75% udziałów Kopalni i Zakładu Przeróbczego Piasków Szklarskich "Osiecznica") czy Benckisera (wykupienie udziałów Polleny w Nowym Dworze Mazowieckim) nie maleje zainteresowanie niemieckich inwestorów udziałem w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw.

Inwestycje niemieckie w pierwszych miesiącach 1997 roku

Według danych uzyskanych w wyniku ankietyzacji największych inwestorów zagranicznych inwestycje niemieckie wzrosły w porównaniu z grudniem 1996 roku o 233,2 mln USD.

Najwięcej, bo o 50,3 mln USD (do 180,3 mln USD) wzrosły inwestycje Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH. Koncern rozpoczął budowę nowego zakładu produkcyjnego w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem.

Bank Bayerische Vereinsbank podniósł swój kapitał o 34,2 mln USD (wynosi on obecnie 81 mln USD).

O 32,5 mln USD (do 100 mln USD) zwiększyły się polskie inwestycje koncernu Siemens AG.

Kapitał Dresdner Bank wzrósł o 17 mln USD (do 32 mln USD).

Nowe firmy niemieckie, dotychczas nie notowane na liści PAIZ:

* Sudzuker Gruppe - zakupił ok. 38% udziałów cukrowni Ropczyce,

* Berliner Bank AG - otrzymał zgodę na działalność w styczniu 1997 r., 10 mln USD to kapitał akcyjny banku,

* Stabernack Jr. - zainwestował 7,2 mln USD w budowę fabryki opakowań w Sadach pod Poznaniem,

* Binding Braurei - kupił za 4 mln USD 49% udziałów Browaru Dojlidy,

* Martin Bauer - dotychczas zainwestował około 4 mln USD w Zakład Zielarski Herbapol w Klęce,

* Inter Ver Sicherungen - zainwestował 2 mln USD w Towarzystwo Ubezpieczeniowe Fortuna SA w Bielsku Białej,

* Polychem Isolierhandel - 1,5 mln USD w spółkę Polychem Systems Sp. z o.o. w Poznaniu,

* Praktiker - otwarcie kosztem 1,2 mln USD pierwszego hipermarketu w Polsce.

Nie posiadamy informacji o wielkości inwestycji poniesionych ostatnio przez następujące firmy niemieckie:

- Bitburger Th - przejęcie 95% udziałów Browaru Szczecin,

- EDEKA - przejęcie 90% udziałów w spółce MDA. Plany utworzenia sieci hipermarketów w Polsce,

- HGR Industrie Holding - kupno łódzkiego dziennika "Wiadomości Dnia" przez "Wydawca" Sp. z o.o.,

- Rossmann - firma posiada sieć 24 drogerii w Polsce.

Liczba spółek z kapitałem niemieckim w Polsce

Ze względu na brak aktualnych danych, trudno odpowiedzieć, ile było wszystkich spółek z udziałem kapitału niemieckiego w końcu 1996 roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego w końcu 1995 roku zarejestrowanych było 4956 spółek z udziałem kapitału niemieckiego (w końcu 1994 roku - 3609 spółek). Wartość kapitału wniesionego przez stronę niemiecką do tych spółek stanowiła 19,46% całości kapitału zagranicznego w tym czasie.

Biorąc pod uwagę fakt znacznego wzrostu liczby spółek z udziałem kapitału zagranicznego w 1994 i 1995 roku (w grudniu 1994 roku zarejestrowanych było 19 737 spółek, zaś w grudniu 1995 - 24 086 spółek) można przypuszczać, że obecnie liczba spółek z udziałem kapitału niemieckiego wzrosła zapewne do około 5,5 tysiąca. Daje to Niemcom zdecydowanie pierwsze miejsce wśród wszystkich państw inwestujących w Polsce pod względem liczby spółek. Dysproporcja między Niemcami a następnym państwem w kategorii liczby spółek jest ogromna, podczas gdy w 1995 roku było 4956 spółek niemieckich, to następne w kolejności państwo - USA - miało zaledwie 774 spółki.

Na podstawie PAIZ


HOMEStrona główna - CER Home Page NEXTNastępna strona - Next page

INTERNET CONSULTANT