Mapa (klikalna)

Florencka plejada. Wystawa malarstwa i rzeźby profesorów Akademii Sztuk Pięknych we Florencji

Katarzyna Napiórkowska

W warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej miała miejsce wystawa malarstwa i rzeźby "Florencka Plejada". Ekspozycja została przygotowana przez komitet Firenze per la Nuova Europa, Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej i Muzeum Teatralne Opery Narodowej w Warszawie. Realizowany w ramach prezentacji kultury krajów Unii Europejskiej projekt związany był z premierą Opery Rossiniego w Teatrze Wielkim i objęty jest patronatem Ministra Kultury i Sztuki RP oraz Prefekta do spraw Kultury Miasta Florencja.

Było to wyjątkowe wydarzenie artystyczne w Polsce. Zaprezentowane zostały dzieła siedmiu mistrzów - profesorów Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Wśród eksponowanych po raz pierwszy w Polsce dzieł znalazły się prace światowej sławy Silvio Loffredo, Ernesto Piccolo, Romano Lucacchini, Giuseppe del Debbio, Luciano Preti, Francisco Preverino, Domenico Viaggiano.

Ekspozycja miała kilka wymiarów. Z jednej strony, ze względu na historię sytuującą Florencję w centrum kultury europejskiej, niewątpliwie stanowi hołd dla przeszłości, wyrażającej się we wspólnych korzeniach sztuki europejskiej. Owe wspólne źródła, z których czerpią współcześni twórcy florenccy, są czytelne i wciąż inspirujące, tak jak ponadczasowe są związane z nimi idee piękna, prawdy, a także charakterystycznej dla Europy ciągłej kontestacji gwarantującej sztuce drogę rozwoju.

W prezentowanych dziełach współczesnych mistrzów włoskich czytelne jest świadectwo wspólnych, europejskich wartości wyrażających się w historycznych, mitologicznych i biblijnych odniesieniach.

Z drugiej zaś strony wybór siedmiu twórców związanych z jedną z najważniejszych uczelni artystycznych w Europie sytuuje wystawę "Florencka Plejada" w kontekście przyszłości - profesorowie, których dzieła zaprezentowane są na wystawie, są przecież mistrzami dla młodych artystów kształcących się w Akademii Sztuk Pięknych. To w murach tej uczelni wyznaczane są przyszłe drogi rozwoju sztuki europejskiej!

Ekspozycja "Florenckiej Plejady" miała szczególne znaczenie z jeszcze jednego powodu. Oryginalność i siła indywidualnego przekazu każdego z "siedmiu wspaniałych" twórców, reprezentujących tak różnorodne i multimedialne kierunki w sztuce zadecydowała o wybraniu tej wystawy jako otwierającej w Polsce cykl prezentacji artystów z piętnastu miast z różnych krajów Unii Europejskiej.

We wrześniu 2003, w warszawskiej Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej odbędzie się kolejna z cyklu wystawa - tym razem Evy Kleisinger z Austrii.Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

http://www.napiorkowska.pl

Warszawa, ul. Świętokrzyska 32

Warszawa, ul. Puławska 15

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 42/44

(Hotel Bristol)


HOMEStrona główna - CER Home Page NEXTNastępna strona - Next page


INTERNET CONSULTANT