Mapa (klikalna)

Sztuka czeska w Polsce


Renata Gorecka

W dziedzinie kultury i sztuki Czeskie Centrum w Warszawie bierze udział - przedstawia je dyrektor Centrum, Renata Gorecka - we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej i organizacjami kulturalnymi w RCz i RP, w przygotowaniu i realizacji umów kulturalnych pomiędzy Republiką Czeską i Rzeczpospolitą Polską. Organizujemy wystawy artystów czeskich, wystawy komercyjne, wieczory autorskie, promocje książek, projekcje filmów czeskich, konferencje prasowe, a także spotkania z przedstawicielami życia kulturalnego, politycznego i społecznego.
Czeskie Centrum stwarza warunki i pośredniczy w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów pomiędzy instytucjami kulturalnymi, związkami artystycznymi i fundacjami. Pomaga w nawiązywaniu współpracy profesjonalnych instytucji kulturalnych z teatrami czeskimi, Filharmonią Czeską, telewizją itp.
Pośredniczy również w nawiązywaniu kontaktów między placówkami zajmującymi się spuścizną kulturową i pamiątkami historycznymi.
Czeskie Centrum w Warszawie nawiązuje kontakty z organizatorami festiwali międzynarodowych w celu zapewnienia udziału wykonawców czeskich i wymiany uczestników tych festiwali oraz ich prezentacje w Centrum.

Wspólnie z centralą (Správa českých center) w Pradze organizujemy Dni Kultury Czeskiej w Polsce - Radomiu, Wrocławiu, Kłodzku.

W ramach swojej działalności Czeskie Centrum planuje prezentacje zespołów amatorskich i profesjonalnych reprezentantów różnych dziedzin sztuki.
W dziedzinie sztuki dramatycznej będą organizowane występy małych form artystycznych i sztuki niekonwencjonalnej.
W dziedzinie muzyki propagujemy zespoły folklorystyczne, muzykę poważną oraz muzykę rozrywkową. We współpracy ze SPAM organizujemy koncerty muzyki poważnej poświecone twórczości wybitnych kompozytorów czeskich.

W dziedzinie sztuk plastycznych Czeskie Centrum prezentuje prace twórców indywidualnych oraz prace zespołowe.

Czeskie Centrum ściśle współpracuje z Instytutem Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. W ramach współpracy organizujemy corocznie konkurs na tłumaczenia w kategoriach: proza i poezja.
W dziedzinie filmu Czeskie Centrum przygotowuje projekcje najnowszej czeskiej produkcji jak też projekcje filmów archiwalnych należących do zbiorów Czeskiego Centrum.

W Czeskim Centrum działa biblioteka i wideoteka. Istnieje możliwość wypożyczenia poszczególnych pozycji z zebranych zbiorów.

Wystawa "Nowi Europejczycy"

W październiku w Urzędzie Miasta Stołecznego w Warszawie prezentowana była interesująca ekspozycja fotograficzna.
Wystawa "Nowi Europejczycy" przedstawia metropolie Grupy Wyszehradzkiej, aby w ten sposób podkreślić znaczenie tego ugrupowania dla jego uczestników i dla całej jednoczącej się Europy. Poza tym na wystawie zaprezentowane są metropolie innych krajów, które przystąpiły do Unii.
Wystawa przygotowana została przez Wydawnictwo Art. Benický we współpracy z partnerami trylogii "Europejczycy".

"Masaryk na fotografii"

Od 27 października do końca roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie można oglądać ekspozycję poświęconą prezydentowi Masarykowi.

Otwarcie wystawy fotografii pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomáša G. Masaryka wiążę się z rocznicą jego urodzin. W tym roku mija 155. rocznica urodzin tego wielkiego męża stanu.

Festiwal filmów czeskich

Wybór nieodparcie śmiesznych, fabularnych i animowanych czeskich komedii można będzie zobaczyć w listopadzie Józefowie pod Warszawą. To propozycja dla wszystkich, którzy poszukują w kinie oryginalnych fabuł, wartkiej akcji i absurdalnego poczucia humoru.
Kinematografia czeska, to - zdaniem krytyków - przede wszystkim "czeska nowa fala" z lat 60. Tadeusz Konwicki wspominał onegdaj, że kino to było dla środowiska filmowego rewolucją, wstrząsem estetycznym i psychologicznym. Filmy Mentzla, Chytilovej, Herza i Formana pokazywały "poezję codzienności" - zwykłych ludzi, zawsze życzliwie przedstawionych, borykających się z dylematami społeczeństwa zniewolonego. Do tego wielbionego przez filmoznawców czeskiego nurtu nawiązują także współcześni Czesi. Zelenka, Gedeon, Ondricek niespiesznie prowadzą narrację swych autorskich produkcji. W nowym kinie czeskim pobrzmiewa poetyka nowej fali z długimi ujęciami od strony formalnej i skupieniem się na przeżyciach pokąsanego przez nową rzeczywistość bohatera.
Jednak to nie "Skowronki" Chytilovej czy "Powrót idioty" Gedeona są filmami, które Polakom kojarzą się z kinem naszych południowych sąsiadów. Markę, jakie kino czeskie ma u nas wyznaczyły znakomite animacje, a przede wszystkim groteskowe komedie z lat 70. i 80.
Prezentacji tych właśnie produkcji będzie poświecony Festiwal Czeskich Komedii: "Czeski Film". Jednym z pozytywnych aspektów przebywania za żelazną kurtyną była wzajemna, "obligatoryjna" wymiana kulturalna bratnich narodów. Dzięki niej miliony Polaków wychowały się nie na produktach amerykańskiej popkultury, ale na jak najbardziej europejskich - czechosłowackich. Dzisiaj paradoksalnie, gdy istnieje wolny rynek, wolny dostęp do dóbr kultury, a hasło wolności jest programowo propagowane w Unii Europejskiej, cóż wiemy o kulturze, w szczególności kinematografii Czechów. Z 20-25 nowych filmów produkowanych rocznie w Czechach dociera do nas zaledwie kilka, w skromniej ilości kopii. Z filmami starszymi jest jeszcze gorzej. Sytuację ratują niektóre stacje telewizyjne (Europa Europa, TVP Kultura), lecz dostęp do czeskich filmów należy uznać za reglamentowany.

Z tym większą przyjemnością zapraszamy na Festiwal Czeskich Komedii, którego pierwsza edycja odbędzie się w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury oraz auli gimnazjum w Józefowie pod Warszawą.

Na Festiwalu zobaczymy komedie, uznane przez Czechów za kultowe. Wiele z nich prezentowane jest w Polsce na dużym ekranie po raz pierwszy. Na oficjalne otwarcie: "Z tobą świat mnie cieszy" w reż. Marie Polednakowej. Pełna wartkiej akcji komedia opowiada o trzech ojcach, którzy wraz z czeredą swoich pociech, wbrew stanowisku mam tychże, wybiera się na zimowe ferie w góry. Wkrótce okazuje się, że ojcowie są znacznie mniej dojrzali od swych latorośli. Bezwzględnie należy zobaczyć surrealistyczne, zwariowane i zaskakujące filmy Václava Vorlíčka, twórcy znanego u nas serialu dla dzieci Arabella. W komedii science fiction "Jak utopić doktora Mraczka?" widz przyzwyczajony do powtarzalności hollywoodzkich schematów doceni z pewnością świeży pomysł, oryginalne efekty specjalne i mistrzowską grę czeskich aktorów z ponętną Libuše Šafránkovą na czele, która gra wodniczkę mającą za zadanie utopić młodego prawnika. Zamiast unicestwić wroga zakochuje się w nim. Drugim filmem Vorlíčka będzie: " A może szpinak". Pełny absurdalnego poczucia humoru jest także obraz "Jutro rano wstanę i oparzę się herbatą". Bohater za pomocą wehikułu czasu podróżuje do okresu II wojny światowej, by nie dopuścić do dostarczenia Hitlerowi bomby atomowej. Konwencją science fiction bawi się także Oldrich Lipský w komedii "Adela jeszcze nie jadła kolacji". Organizatorzy nie zapomnieli także o filmach animowanych. Pokazane zostaną zarówno krótkie metraże (obszerne prezentacje seriali: "Krecik", Opowieści z mchu i paproci), jak i długometrażowe animacje ("Mała czarownica") Ponad 12 filmów, polski lektor (na żywo listy dialogowe odczyta pan Tomasz Kapnik) i wstęp wolny na wszystkie pokazy!

Festiwalowi towarzyszą imprezy dodatkowe: spotkanie z przedsiębiorcami dotyczące możliwości kooperacji z podmiotami czeskimi, koncert muzyki czeskiej, spektakle grup dziecięcych (w tym zespołu Rubikon prowadzanego przez czeską artystkę Annę Vranovą), wystawa rysunków satyrycznych artystów czeskich i słowackich.

Organizatorami Festiwalu są: Starostwo Powiatowe w Otwocku, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, Fundacja Animacja. Partnerami: Bank BPH, Czeskie Centrum, Filmoteka Narodowa, Europa Europa, S.D.T. Film, Ekopak. Patronat medialny objęły: "Tygodnik Regionalny", magazyn "Cinema", magazyn "Integracja Europejska".
Czeskie Centrum Al. Róż 16 00-556 Warszawa tel. (+48 22) 629 72 71 fax (+48 22) 628 33 20 e-mail: ccwarszawa@czech.cz www.cechcentres.cz/warsaw


HOMEStrona główna - CER Home Page NEXTNastępna strona - Next page


INTERNET CONSULTANT