Zespół Ekspertów Niezależnych wzywa do obywatelskiego działania

Zespół Ekspertów Niezależnych wzywa do obywatelskiego działania

Sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Kraj stoi w obliczu kilku kryzysów, a rząd i parlament nie podejmują żadnych działań, które pozwoliłyby ich uniknąć. Wymieńmy niektóre z nich:

1. Kryzys finansów publicznych. W 2010 roku po raz pierwszy w historii deficyt sektora finansów publicznych przekroczy znacznie 100 mld złotych i 8 procent PKB, pomimo przyspieszenia wzrostu gospodarczego, które powinno przynieść wzrost dochodów i spadek deficytu. Zamiast oszczędności, mamy orgię wydatkową, podwyżki podatków i zasypywanie dziury w ZUS-ie kosztem pokoleń przyszłych emerytów.

2. Kryzys demograficzny. Polska ma przed sobą poważny kryzys ludności związany z niską liczbą urodzeń. Według prognoz GUS w 2050 roku będzie nas tylko 33 miliony, będziemy małym krajem starych ludzi. W najbliższej dekadzie mamy ostatnią szansę żeby to zmienić, bo pokolenie wyżu demograficznego jest w wielu około 25 lat. Jeżeli do 2020 roku obecne pokolenie nie będzie miało wielu dzieci, to osiągnie wiek 35 lat i potem na długie dekady Polska stanie się demograficzną pustynią. Tymczasem Polska prowadzi politykę antyrodzinną i nie ma żadnej polityki imigracyjnej.

3. Kryzys energetyczno-klimatyczny. Wielu poważnych analityków ostrzega nas przed nadchodzącym okresem black-outów począwszy od 2012 roku. Jeżeli ten scenariusz się zrealizuje, możemy stracić wiele miejsc pracy, bo inwestorzy wybiorą kraje gdzie są stabilne dostawy prądu. Duża część majątku wytwórczego i sieci przesyłowych ma 30-40 lat i w najbliższych latach będzie wyłączana ze względów bezpieczeństwa, piszą o tym uznani naukowcy i znawcy problemu: Jerzy Buzek, Michał Kleiber, Janusz Steinhoff i Krzysztof Żmijewski. Ponadto w 2013 roku po raz pierwszy na polskie przedsiębiorstwa zostanie nałożony podatek za emisję CO2, równoważny podwyżce stawki CIT z19 do 27 procent. Dlaczego rząd nie informuje o tym społeczeństwa?

4. Kryzys zdolności do mądrego rządzenia. W Polsce w ciągu pięciu lat przybyło sto tysięcy etatów urzędników. W minionych dwóch latach przybyło w szkolnictwie publicznym 28 tysięcy nauczycieli, mimo niżu demograficznego. Mamy dysfunkcjonalne prawo, które szkodzi przedsiębiorcom. Jednocześnie w krótkim czasie dopuściliśmy do dwóch katastrof, samolotu CASA i katastrofy Smoleńskiej, w których zginęły osoby zajmujące najwyższe stanowiska w strukturach państwa. Państwo stało się dysfunkcjonalne, nie radzi sobie z zagrożeniami, takimi jak powracające powodzie, ale jednocześnie wspiera budowę dwóch olbrzymich stadionów na raz w Warszawie.

5. Kryzys w Siłach Zbrojnych R.P. Największy w ciągu ostatnich 20 lat! Jesteśmy jedynym w historii wojskowości krajem, który w czasie pokoju w dwóch prawie identycznych katastrofach samolotów wojskowych stracił najpierw prawie cale dowództwo lotnictwa, a następnie nie wyciągając z tego wniosków, całe dowództwo wojska ze zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Prezydentem R.P na czele. Bez odpowiedniego przygotowania i wyszkolenia kadr zrezygnowano z poboru doprowadzając do niespotykanego w ciągu ostatnich 20 lat osłabienia zdolności obronnych państwa polskiego. Lotnictwo nie jest gotowe do obrony kraju. Obrona przeciwlotnicza nie istnieje. Marynarka Wojenna jest przestarzała i pozbawiona nawet możliwości przetransportowania komandosów w rejon Somali dla ratowania obywateli polskich porwanych przez piratów. Z wojska odchodzą najlepsi dowódcy bo popiera się biernych i posłusznych. Kompromitujemy się biorąc odpowiedzialność za strefę w Afganistanie, a następnie błagamy o pomoc Amerykanów, bo nie dajemy sobie rady nie mając odpowiedniego sprzętu. Jednocześnie nie słuchamy rad Amerykanów i kupujemy samoloty bezzałogowe, które nie potrafią latać na wysokości gdzie przebywają nasi żołnierze. Następnie dziwimy się, że Amerykanie nie chcą nam dać uzbrojonych rakiet Patriot.

6. Kryzys elit i przywództwa. To jest najgłębszy kryzys ze wszystkich sześciu, bo z niego biorą się pozostałe. Jeżeli elity kraju ignorują ryzyka, jeżeli jedyną odpowiedzią na te ryzyka jest PR i marketing polityczny, jeżeli zamiast o grożących wyzwaniach elity polityczne wolą rozmawiać o krzyżu, o dopalaczach, o hazardzie sondaży, to oznacza, że mamy poważny kryzys elit, kryzys przywództwa i kryzys państwa.

W związku z narastającymi zagrożeniami dla przyszłości Polski postanowiliśmy powołać Zespół Niezależnych Ekspertów, którzy są ludźmi sukcesu, co udowodnili swoim życiem, ale których jednocześnie łączy głęboka troska o przyszłość Polski. ZEN będzie podejmował różne działania, których celem jest mobilizacja obywatelskiej energii dla neutralizacji zagrożeń które czekają Polskę we właśnie rozpoczętej dekadzie. Będziemy zwracali się z apelami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej do Prezydenta Rzeczpospolitej, będziemy inicjowali działania społeczne adekwatne do skali zagrożeń.

ZEN będzie działał w ramach comiesięcznego konwersatorium przy Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie. Na otwarte konwersatoria będziemy zapraszali media, ośrodki badawcze i organizacje obywatelskie, które podobnie jak my widzą, że w Polsce źle się dzieje.

/podpisy/

Agnieszka Chłoń-Domińczak była wiceminister pracy, współautorka reformy emerytalnej w 1999 roku, Marcin Gomoła, prawnik, były wiceprzewodniczący KNF, przewodniczący ruchu Pokolenie’89 (wiceprzewodniczący zespołu), Maciej Grubski, 6 dan, 7-miokrotny mistrz świata w karate, Przemysław Guła, były szef Rządowego Centrum Antykryzysowego, Tomasz Hypki, inżynier, sekretarz Polskiej Rady Lotnictwa, wydawca Skrzydlatej Polski, Rafał Juszczak, były prezes PKO BP, Paweł Kukiz, artysta, piosenkarz, autor tekstów muzycznych, Ewa Lewicka Prezes IGTE, współautorka reformy emerytalnej w 1999 roku, Sławomir Petelicki, generał, twórca i dwukrotny dowódca GROM-u, Krzysztof Rybiński, ekonomista, profesor i rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej (przewodniczący zespołu), Waldemar Skrzypczak, generał dywizji, były dowódca wojsk lądowych wojska polskiego

Zainteresował Cię artykuł?

Krzysztof Rybiński

Ekonomista, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, pracownik sektora prywatnego, obecnie profesor Szkoły Głównej Handlowej. W młodości ćwiczył karate.

Pod adresem www.rybinski.eu prowadzi swój popularny blog.

Źródło: wPolityce.pl 01 02 11
Tagi w których znajduje się artykuł Nie czytaliście..., Polska and tagged .