Polacy nie chcą w to uwierzyć, zakładają klapki na oczy

W programie “Piaskiem po oczach” w TVN 24 prof. Jadwiga Staniszkis przekonywała, że państwo polskie jest słabe. – Polacy nie chcą w to uwierzyć. Starają się zakładać klapki na oczy – stwierdziła socjolog, dodając, PiS “być może nieudolnie, ale stara się dawać ostrzegawcze światło”.

Staniszkis stanęła w obronie Prawa i Sprawiedliwości i języka, którego używają politycy tej partii. – To, że ten język tak denerwuje, mówi coś o nas. PiS to partia, dla której ważne są wartości i godność – argumentowała. Jednocześnie wskazała, że partii Jarosława Kaczyńskiego “brakuje proporcji”. Jej zdaniem PiS nie tylko powinno się koncentrować na katastrofie smoleńskiej, ale punktować także rząd w innych kwestiach.

Staniszkis przyznała, że PiS wprawdzie przedstawił swój program gospodarczy, lecz nie przebił się on do szerszej publiczności. – To jest brak zdolności komunikowania i poczucia proporcji – stwierdziła.

Według gościa TVN 24, PiS to partia, która funkcjonuje w “świecie wartości i odpowiedzialności politycznej za Polskę, która wymaga pragmatycznych analiz”. – Gdyby PiS zachował te dwa skrzydła, to mógłby zwyciężyć – dodała.

Według Staniszkis, “odpowiedzialność polityczna rządu za katastrofę smoleńską jest zdecydowana”. Wypadek Tu-154 ujawnił słabość państwa polskiego. – Polacy nie chcą w to uwierzyć. Starają się zakładać klapki na oczy – stwierdziła socjolog, oceniając, że Polacy “powinni być bardziej krytyczni wobec władzy, niż są”.

Jej zdaniem, notowania PO i rządu, jak “na stan państwa i gospodarki i brak rozwiązań piętrzących się problemów” jest i tak dobry. Nie zgodziła się z tezą, że Platforma Obywatelska znajduje się w zapaści.

Staniszkis wyraziła pogląd, że Grzegorz Schetyna “jest alternatywą dla członków PO”. Z uznaniem odnosiła się również do krytycznych słów marszałka Sejmu wobec premiera Donalda Tuska. Schetyna zarzucił Tuskowi spóźnioną reakcję na prezentację raportu przez MAK. – Znam Schetynę i to był instynkt przyzwoitego człowieka, on ma inne wyczucie godności niż Tusk – powiedziała w “Piasku po oczach”.

– Wyraźnie tworzy się kula śniegowa poparcia dla Schetyny w dołach partyjnych PO i to przy słabnięciu pozycji Tuska – jego odpowiedzialności za rząd i braku reform – Schetyna jest naturalną alternatywą – powiedziała Staniszkis.

Profesor komentowała również dzisiejsze głosowanie nad wnioskiem PiS o votum nieufności dla ministra obrony narodowej. Sejm zdecydował, że Bogdan Klich pozostanie na stanowisku.

Według Staniszkis, premier bronił swojego ministra, bo “boi się, że cały rząd się posypie”. – Są ministrowie, którzy są zdecydowanie gorsi, jak pani Ewa Kopacz (minister zdrowia -red.) czy Julia Pitera (pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją -red.) – stwierdziła.

Źródło: Onet.pl 04 02 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: Nie czytaliście..., Polska.