Danuta Huebner ujawnia, kto marginalizuje Polskę w Unii

Była unijnym komisarzem, dlatego chyba jak mało kto, wie co w Brukseli piszczy. Danuta Huebner zdradza, kto stoi za decyzją o wykluczeniu Polski z podejmowania ważnych decyzji we Wspólnocie.

Europosłanka Platformy Obywatelskiej mówi w RMF FM, że Niemcy sprawiły, iż Polska na marcowym szczycie krajów strefy euro będzie tylko status obserwatora. A będzie to niezwykle ważne spotkanie, bo mogą na nim zapadać decyzje dotyczące przyszłości gospodarczej całej Europy. Ale – według Danuty Huebner – za tym wszystkim szef Komisji Europejskiej.

Jose Manuel Barosso jest oskarżany przez polskich urzędników w Brukseli o to, że nie przedstawił żadnego sensownego planu dla Europy w obliczu kryzysu. Mało tego – blokował pomysły innych krajów, jeśli takie się pojawiały. Dlatego Niemcy postanowiły nie czekać dłużej na inicjatywę szefa Komisji Europejskiej i zaczęły rozwiązywać problemy związane z kryzysem na własną rękę. Kosztem Polski – podkreśla rozgłośnia

.Danuta Huebner ma też zarzuty pod adresem polskiej dyplomacji. O co? O to, że nie zablokowała Berlina, który samodzielnie dogaduje się np. z Paryżem, omijając instytucje unijne. Z tego powodu – jak pisał tygodnik “Der Spiegel” – Donald Tusk miał się pokłócić z Angelą Merkel na niedawnym szczycie Unii.

“Gdybym była w polskiej dyplomacji, to dzisiaj raczej dzwoniłabym do wszystkich ministrów, premierów i dzieliła się swoimi poglądami w tej sprawie” – podkreśla była pani komisarz.

Źródło: Dziennik.pl 09 02 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: Nie czytaliście..., UE.