Były premier Czech na czele partii narodowo-socjalistycznej

Związany do niedawna z Czeską Partią Socjaldemokratyczną (CSSD) były premier Czech Jirzi Paroubek stanął w sobotę na czele centrolewicowego ugrupowania, które niedawno powołał: Narodowych Socjalistów – Lewicy 21. wieku (LEV 21)

Za Paroubkiem, który był jedynym kandydatem na szefa partii, opowiedziało się 233 z 235 delegatów.

Jak podkreślił Poroubek, LEV 21 chce kontynuować tradycję przedwojennych czechosłowackich narodowych socjalistów, którzy – wbrew nazwie – nie mieli nic wspólnego z nazizmem. Należała do nich np. Milada Horakova, czechosłowacka działaczka antyfaszystowska i antykomunistyczna, stracona w 1950 roku przez komunistów po pokazowym procesie.

Paroubek oświadczył, że celem centrolewicy jest wejście do Izby Poselskiej (niższej izby parlamentu) w wyborach w 2014 roku i zajęcie w niej co najmniej miejsca “funkcjonalnej opozycji”. Liczy też na sukces swych kandydatów w przyszłorocznych wyborach regionalnych i uzupełniających do Senatu. Jego nazwisko będzie otwierało listę wyborczą w województwie usteckim (na północy).

Liczący ponad 140 stron program partii przewiduje m.in. likwidację opłat w szkołach wyższych, jak i tzw. świadczeń regulacyjnych, pobieranych od pacjentów u lekarza i w szpitalach. LEV 21 proponuje też wiele ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi i przywrócenie becikowego. Pieniądze na to chce zyskać poprzez nowe podatki, m.in. wprowadzenie 50-procentowego podatku dochodowego dla najbogatszych

“Podobna praktyka podatkowa obowiązuje w całym świecie zachodnim, w Europie Zachodniej, USA, Kanadzie” – twierdzi były premier.

Paroubek stał na czele czeskiego rządu w latach 2005-2006. CSSD kierował w latach 2006-2010. Z funkcji przewodniczącego partii ustąpił po wyborach parlamentarnych z 2010 roku, kiedy okazało się, że mimo uzyskania największego poparcia wśród wyborców socjaldemokraci nie byli w stanie samodzielnie powołać rządu i znaleźli się w opozycji.

Część członków partii właśnie Paroubka obwiniła o niezadowalający rezultat wyborów, a ocena jego działań wywołała podział w szeregach ugrupowania. Sytuację Paroubka dodatkowo komplikował spór z kierownictwem partii i brak wystarczającego oparcia w partyjnych frakcjach.

Wśród jego zasług wymienia się umocnienie pozycji socjaldemokratów w okresie, gdy nimi kierował. Zwycięstwo wyborcze z 2010 roku postrzegane jest zarówno jako sukces, jak i osobista porażka; przed wyborami Paroubek był najczęściej wymieniany jako kandydat na szefa rządu.

CSSD opuścił na początku października. Jako powód podał niezgodność w kwestiach programowych. Powołanie nowego ugrupowania wraz z członkami Czeskiej Partii Narodowo-Socjalistycznej (CSNS 2005) zapowiedział już wcześniej przy okazji publikacji swych wspomnień.

Do LEV 21 udało mu się przeciągnąć dwóch prominentnych posłów CSSD: dawnego mistrza hokejowego Jirzego Szlegra oraz niegdysiejszego szefa regionalnych struktur socjaldemokratów w województwie usteckim Petra Bendę.

Z Pragi Michał Zabłocki

Źródło: interia.pl 26 11 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: Czechy.