Trójmorze – fascynująca historia

Raport i strategia komunikacji

Fundacja State of Poland, Warsaw 2021. s. 96

Każde wielkie wyzwanie zaczyna się od marzeń. Przez wieli losy narodów żyjących miedzy trzema morzami: Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim, kształtowane były nie tylko przez ambicje miliony mieszkańców tych terenów, ale również przez skomplikowana historię i wole silniejszych.

Austriacki myśliciel Erik von Kuehnelt-Leddihn powiedział „człowiek rzadko wyciąga lekcje z historii, a narody nigdy”. Chcemy to zmienić. Trudne doświadczenia wojen i totalitaryzmów na zawsze odcisnęły swoje piętno w świadomości mieszkańców 12 państw regionu. Jest to obciążenie, ale również bogactwo, z którego powinniśmy czerpać. Okoliczności na szczęście się zmieniły, jednak nasze marzenia pozostały. Czas je zrealizować.

Ma temu służyć Inicjatywa Trójmorza – jeden z najbardziej ambitnych geopolitycznych projektów naszych czasów. Jego głównym zadaniem jest wykorzystanie gigantycznego potencjału, jaki drzemie w regionie. Pragniemy budować drogi i mosty pomiędzy narodami, zwiększyć szanse rozwojowe, wyrównać dotychczasowe różnice pomiędzy Wschodem i Zachodem kontynentu oraz pokazać światu potencjał krajów Trójmorza. Wszystko to chcemy osiągnąć, wykorzystując olbrzymi kapitał społeczny, siłę i kreatywność ponad 110 milionów jego mieszkańców.

Mam nadzieję, że ten Raport, będący wprowadzeniem i syntezą projektu, pokaże ambicje i ogrom potencjału dzieła, którego budowę rozpoczęliśmy. Czerpiąc z mądrości i bogactwa przeszłości, śmiało patrzymy w przyszłość. Historia Trójmorza wciąż się toczy – napiszmy ja wspólnie.

Beata Daszyńska-Muzyczka
Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
Przewodnicząca Rady Naczelnej Funduszu Trójmorza

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Książki.