Przyjęcie euro w Polsce? Prezes Kaczyński: „Niemcy stawiają to, jako warunek, a Tusk i jego kamaryla…”

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ocenił, że wprowadzenie euro w Polsce oznaczałoby zatrzymanie procesu bogacenia się Polaków. – To jest taki zabieg, którego w tej chwili dokonać nie możemy – ocenił. – Gdyby Polska miałaby na głowę PKB w wysokości takiej, jak Niemcy, to wtedy ta wymiana na euro mogłaby być z punktu widzenia naszej gospodarki opłacalna – dodał.

20 listopada w Kędzierzynie-Koźlu Kaczyński spotkał się w działaczami oraz sympatykami partii. Podczas wystąpienia odniósł się do ewentualnego przyjęcia w Polsce euro.

– Wymogiem stawianym przez Niemców w różnych nieoficjalnych rozmowach, ja w tych rozmowach uczestniczyłem, jest przyjęcie euro. Przyjęcie euro to jest doprowadzenie do sytuacji, w której ten długi okres – dziś zachwiany przez inflację – wzbogacania się Polaków, a co najmniej dużej części Polaków, zostanie zatrzymany i pewnie w jakiejś mierze przynajmniej, na jakiś czas cofnięty – powiedział Kaczyński.

Warunki konieczne 

Podkreślił, że “to jest taki zabieg (przyjęcia euro), którego w tej chwili dokonać nie możemy”. Zaznaczył, że Polska w umowach z Unią Europejską nie ma podanego żadnego terminu wejścia do strefy euro. “Więc możemy wejść za 50 lat” – oznajmił.

– Nawet gdyby to rozważać w jakimś bliższym okresie, to tylko wtedy, jeżeli (…) polska gospodarcza na tyle się umocni, że światowe rynki zaczną naszą walutę wyceniać wiele wyżej, bo siła waluty jest w jakiejś mierze efektem siły gospodarki – tłumaczył.

W ocenie prezes PiS “wtedy, gdyby Polska miałaby na głowę PKB w wysokości takiej, jak Niemcy (…) to wtedy ta wymiana na euro mogłaby być z punktu widzenia naszej gospodarki opłacalna”.

Kto zyskał na euro? 

Według szefa Prawa i Sprawiedliwości “wprowadzenie euro opłacało się Niemcom, Holandii, może po części Austrii, (…) bo Dania ma własną walutę, Szwecja ma też własną walutę, a inne kraje mniej lub więcej na tym straciły”. – “Doskonałym przykładem jest Grecja, są Włochy, ale nawet Finlandia, która swojego czasu wyprzedziła w rozwoju gospodarczym Szwecję i stała się wyżej rozwiniętym krajem niż Szwecja, a po wprowadzeniu euro, Szwecja, która zachowała swoją walutę, wyszła przed Finlandię” – mówił Jarosław Kaczyński.

Po prostu to jest waluta dla bardzo silnej gospodarki. My takiej gospodarki w tej chwili nie mamy – chociaż szybko idziemy do przodu – i w związku z tym w żadnym wypadku nie możemy takiej decyzji podejmować, a powtarzam: Niemcy stawiają to, jako warunek sine qua non tego, by realizować ich plany, a to że Tusk i jego kamaryla jest do tego gotowa, co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości – oznajmił. 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl 20 11 22

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Biznes.