Świat współczesny wobec użycia siły zbrojnej. Dylematy prawa i polityki.

Red. naukowa Jerzy Kranz, Instytut Wydawniczy EuroPrawo, Warszawa 2009, s. 459

Świat współczesny, napisano w książce, staje się inaczej niebezpieczny. Atak na USA z 11 września 2001 r. uświadomił nowe źródła i rodzaje zagrożeń. Na tym tle pojawia się wiele pytań o koncepcje polityki bezpieczeństwa i strategie  wojskowe, role prawa międzynarodowego i jego niektóre dotychczasowe instytucje….

Użycie siły zbrojnej może być legalne i politycznie oraz moralnie uzasadnione( legitimite); nielegalne, ale uzasadnione; legalne, ale uzasadnione. Ciężar dyskusji przesuwa się coraz częściej z problemu legalności użycia siły na problem legitymacji, a konkretnie na próbę zamknięcia luki pomiędzy legalnością i legitymacją. Jest to istotne zagadnienie dla doktryny politycznej i prawnej ( nowa filozofia prawa międzynarodowego).

Niniejsza książka jest próba udzielenia odpowiedzi na postawione wyżej pytania i dylematy. Przedstawiono w niej takie zagadnienia, jak perspektywa historyczna prawa międzynarodowego w kontekście użycia siły zbrojnej, aktualna regulacja prawna oraz praktyka międzynarodowa, ocena zagrożeń i zmian na tle nowej aksjologii. Te watki prawne uzupełnione zostały rozważaniami nad współczesnymi doktrynami bezpieczeństwa oraz dostrzegalnymi zmianami w strategii i taktyce wojskowej. W ten sposób starano się przedstawić w miarę kompletny obraz problematyki użycia siły zbrojnej w epoce nowych zagrożeń. Istotna kwestia SA tez pojawiające się na tym tle trudności adaptacyjne międzynarodowego prawa humanitarnego ( Konwencje haskie z 1907 roku, Konwencje genewskie z 1949 roku oraz dwa dodatkowe Protokoły z 1977 roku). Jest to jednak temat na odrębne opracowanie.

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Książki.