Państwa narodowe wobec kryzysu ekonomicznego, red. naukowa J. Osiński, Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2010, s.165

Organizatorem seminarium naukowego “Zrozumieć kryzys” jest Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Powstało ono na bazie Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki.

W 2008 roku obchodzona była 40. rocznica powołania Wydziału/Kolegium Ekonomiczno-Społecznego, która stała się okazją do podsumowania dorobku nauko¬wego, dydaktycznego i organizacyjnego licznej grupy pracowników, w całym tym okresie związanych z Wydziałem/Kolegium. Aktualnie w skład jednostki wchodzą dwa instytuty oraz trzynaście katedr zatrudniających ponad 100 pracowników naukowo-dydaktycznych i badawczych.

Ważną cechą Kolegium jest interdyscyplinarność zarówno w prowadzonych badaniach, jak i w ofertach dydaktycznych zgłaszanych przez pracowników na wszystkie stopnie, rodzaje oraz kierunki studiów w SGH. Problematyka badawcza dotyczy: teorii ekonomii, mikro- i makroekonomii, historii gospodarczej, gospodarki regionalnej i lokalnej, finansów publicznych i międzynarodowych, zabezpieczenia społecznego i problemów ochrony środowiska. Silną reprezentację ma nurt badań społecznych prowadzonych przez polityków społecz¬nych, socjologów, politologów, filozofów i specjalistów administracji publicznej.

Na uwagę zasługują także badania z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych, bezpieczeństwa międzynarodowego oraz problematyki euro¬pejskiej; europejskiego prawa gospodarczego, instytucji i funkcjonowania Unii Europejskiej. Kolegium jest liczącym się ośrodkiem opiniotwórczym i eksperckim w skali krajowej oraz europejskiej. Jego pracownicy zajmują ważne stanowiska w życiu gospodarczym i politycznym Polski, służą wiedzą i radami organizacjom międzynarodowym, instytucjom gospodarczym oraz finansowym w kraju i za granicą.

Dziekan Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Prof. dr hab. Joachim Osiński

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Książki.