Rosyjskie media o pomyśle Komorowskiego: Sensacja

Informując o wynikach szczytu Trójkąta Weimarskiego w Warszawie, “Niezawisimaja Gazieta” zwraca uwagę na propozycję, by na kolejne takie spotkanie zaprosić prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Rosyjski dziennik określa to jako “polityczną sensację”.

“Nicolas Sarkozy podkreślił, że z zadowoleniem wita determinację i odwagę, z jakimi prezydent Komorowski demonstruje wolę zbliżenia Polski i Rosji” – przekazuje dziennik, uważany za odzwierciedlający poglądy panujące w rosyjskim MSZ.

Zdaniem “Niezawisimej Gaziety”, “wszystko wskazuje na to, że Paryż i Berlin są gotowe poprzeć konstruktywne podejście Warszawy do spraw europejskich, m.in. jej aktywny udział w tym, co wiąże się z nową architekturą bezpieczeństwa”.

Dziennik wskazuje, że “ważne znaczenie przywiązuje się do procesu normalizacji stosunków polsko-rosyjskich”. “Jej postęp jest sprawą wielce aktualną” – podkreśla gazeta i wyjaśnia przy tym: “Od 1 lipca Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. W tej roli Warszawa będzie się bezpośrednio zajmowała eurorosyjskimi kontaktami, negocjacjami dotyczącymi nowego porozumienia UE-Rosja, partnerstwem w modernizacji i organizacją szczytu UE-Rosja”. “Zakłada to aktywizację współpracy między Warszawą i Moskwą” – zauważa dziennik.

“Niezawisimaja Gazieta” przypomina, że “Trójkąt Weimarski jako polityczno-dyplomatyczna konstrukcja powstał w 1991 roku po spotkaniu szefów MSZ Francji i Niemiec z ich polskim kolegą”. “Później Polska została członkiem NATO i Unii Europejskiej. Jednak rozbieżności między Warszawą i Paryżem, a zwłaszcza Berlinem – podobnie jak Moskwą – podejrzewanym o antypolskie intrygi, nie ubyło” – pisze dziennik.

“Niezawisimaja Gazieta” odnotowuje, że “w czasie prezydentury tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej Lecha Kaczyńskiego Trójkąt od grudnia 2006 roku się nie zbierał”. “Obecne spotkanie w Warszawie – jak ujmują to polskie media – reanimowało tę formułę. Jednocześnie odzwierciedliło zmianę sytuacji w Europie, w tym rozumienie kluczowego znaczenia partnerstwa z Rosją, szczególnie w sprawach bezpieczeństwa” – konstatuje dziennik.

Źródło: INTERIA.PL/PAP 09 02 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: Rosja.