Szkoła Kultury Polskiej:

Studium Herberta

Krakow, Willa Decjusza
7-13 grudnia 2008

Zgłoszenia do 15 listopada 2008

CO?

Szkoła Kultury Polskiej to wizyta studyjna, dla młodych Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających na Wschodzie, która umożliwia żywy kontakt z krajem ojczystym, jego kulturą, językiem, środowiskami artystycznymi, akademickimi i intelektualnymi. W roku 2008 Szkoła koncentrować się będzie wokół twórczości Zbigniewa Herberta, z uwagi na trwające obchody Roku Herberta. Do Krakowa zapraszamy młodych aktorów i studentów – Polaków lub osoby polskiego pochodzenia z krajów Europy Wschodniej.

KTO?

Oferta skierowana jest do Polaków lub osób polskiego pochodzenia z krajów Europy Wschodniej, przede wszystkim z Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy. Uczestnikami Szkoły mogą być studenci szkół teatralnych, osoby działające w profesjonalnych i amatorskich teatrach, formalnych i nieformalnych grupach teatralnych, recytatorzy, performerzy i utalentowane artystycznie osoby działające indywidualnie. Zaproszenie jest otwarte także do przedstawicieli Polonii z innych krajów np. z Niemiec. Możliwy jest także udział młodych artystów mieszkających w Polsce. Wymagana jest bardzo dobra znajomość języka polskiego.

JAK?

W okresie 7-13 grudnia 2008 odbędą się tygodniowe międzynarodowe warsztaty aktorskie.

Celem warsztatów będzie poszukiwanie nowych, aktualnych interpretacji twórczości Poety, odnoszących się do współczesnej rzeczywistości oraz próba odczytania przesłania Twórcy przez pokolenie, którego tożsamość kształtowały doświadczenia demokratycznych przemian ostatnich dziewiętnastu lat. Będzie to także konfrontacja rozumienia twórczości Artysty przez młodą generację z klasycznymi ujęciami poezji, dramatu, eseistyki Zbigniewa Herberta. Ważnym elementem będą wątki biograficzne w twórczości Poety, szczególnie te obejmujące lwowski okres życia. Warsztaty poprowadzi reżyser – opiekun artystyczny, przedstawiciel nurtu awangardowego Piotr Sieklucki (Teatr Nowy w Krakowie).

Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach i wykładach nt. życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Finałem warsztatów będzie wspólny performens, przygotowany przez młodych artystów. To wydarzenie artystyczne będzie otwarte dla publiczności z całego regionu, mieszkańców Krakowa oraz turystów, a jego tłem i scenografią stanie się renesansowa Willa Decjusza.

ILE TO KOSZTUJE?

Dla 10 przyjętych osób pełny program Szkoły Kultury Polskiej fundowany jest przez organizatora i donatorów. Organizatorzy zapewniają warsztaty, wykłady, konsultacje indywidualne, opiekę reżyserską, materiały edukacyjne, organizację finałowego performansu, wyżywienie, zakwaterowanie oraz zwrot kosztów podróży i kosztów uzyskania wizy. Uczestnicy kursu poniosą jedynie koszty indywidualnego ubezpieczenia na czas pobytu w Polsce.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Uczestnicy Studium będą wybierani na podstawie dokumentów zgłoszeniowych i rekomendacji.

Wymagane dokumenty:

* formularz zgłoszeniowy (plik do pobrania)
* cv
* list motywacyjny
* własna interpretacja wybranego utworu lub fragmentu z tomu „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta (max. 2000 znaków ze spacjami, forma dowolna)

Można załączyć rekomendacje, dyplomy i inne dokumenty poświadczające znajomość języka polskiego i dotychczasowe osiągnięcia.

Dokumenty przygotowane w języku polskim należy przesłać w formie elektronicznej na adres [email protected]. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 listopada 2008. Podpisane oryginały dokumentów należy przesłać pocztą na adres: Stowarzyszenie Willa Decjusza, ul. 28 Lipca 17a, 30-233 Kraków, Polska z dopiskiem ”Szkoła Kultury Polskiej: Studium Herberta” (decyduje data stempla pocztowego).

WIĘCEJ INFORMACJI?

Anna Kowalska, koordynatorka projektu

Stowarzyszenie Willa Decjusza

ul. 28 Lipca 17a, 30-233 Kraków

tel.: +48 12 425-36-44 w. 197

fax: +48 12 425-36-63

[email protected]

www.villa.org.pl

ORGANIZACJA

Stowarzyszenie Willa Decjusza

PARTNERZY

Urząd Miasta Krakowa

Ministerstwo Kultury- Biblioteka Narodowa w Warszawie

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie w Warszawie

Teatr Nowy w Krakowie

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Komunikaty.