Polska pięć lat w Unii Europejskiej

Red. naukowa Stanisław Konopacki, Ibidem, Łódź 2009, s. 313

Książka stanowi niezwykle interesujące opracowanie będące próba podsumowania pięcioletniej obecności Polski w UE. Praca jest również znaczącą pod względem interdyscyplinarnym, albowiem autorzy analizują obecność Polski w zjednoczonej Europie z różnych perspektyw – historycznej, politycznej, ekonomicznej, prawnej i kulturowej

W opinii Mariusza Maszkiewicza, napisał redaktor, polska polityka wschodnia po przystąpieniu naszego kraju do UE stała się częścią polityki zagranicznej całej Wspólnoty. Udało się nam skutecznie wciągnąć całą Wspólnotę i jej najwyższych przedstawicieli do wspólnego rozwiązywania konfliktów na Ukrainie w 2004 r. i w Gruzji w 2008 r. Polski sukces, polegający na wzmocnieniu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i wspólne działanie ze Szwedami na rzecz Partnerstwa Wschodniego, potwierdza otwartość naszych elit i gotowość do wychodzenia z zaklętego kręgu odwiecznych dylematów. Wciąż jednak pozostaje problem wzmocnienia instytucji i narzędzi zjednoczonej Europy w celu rozszerzenia jej politycznych granic. Nie musimy już wybierać miedzy Zachodem i Wschodem, gdyż budujemy cos wykraczającego poza dotychczasowe paradygmaty.

Zainicjowany ze Szwedami projekt Partnerstwa Wschodniego zawiera jednak wiele pułapek i niebezpieczeństw. Po pierwsze dlatego, że jest to projekt sprowadzony do bardzo ogólnikowych i krótkich haseł. Pozostaje wierzyć szwedzkiemu doświadczeniu w realizacji ambitnych projektów, że krótki dokument łatwiej otwiera drzwi do nowych inicjatyw, niż rozbudowany, obszernie opisany draft, w którym zawsze da się znaleźć słabe strony. Ponadto słabością inicjatywy jest jej osadzenie w EPS, z jej mało elastycznymi instytucjami i mechanizmami dotyczącymi wydatkowania środków. Kolejnym problemem jest Białoruś, Armenia i Azerbejdżan, w których poziom przestrzegania praw człowieka może skutecznie zablokować całą ofertę partnerstwa. Wreszcie brakuje w Polsce instytucjonalnego zaplecza, które mogłoby przejąć inicjatywę w uzyskiwaniu środków unijnych w ramach Partnerstwa Wschodniego.

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Książki.