Tusk: Kraje UE doszły do porozumienia ws. pomocy bankom

Porozumienie w sprawie rekapitalizacji europejskich banków ogłosił premier Donald Tusk na zakończenie szczytu 27 przywódców Unii Europejskiej w Brukseli. Daleko jednak jeszcze do zakończenia rozmów. Szczyt trwa dalej, tylko, że w gronie szefów państw strefy euro.

– Przyjęliśmy główne zasady, dzięki którym dokapitalizowanie banków będzie możliwe. Ten element porozumienia na rzecz walki z kryzysem powinien ułatwić eurogrupie prace dziś wieczorem i w przyszłości – powiedział premier na konferencji prasowej.

Zgodnie z porozumieniem, kluczowe banki w UE będą musiały tymczasowo zwiększyć ilość i jakość kapitałów tak, by ich wskaźnik płynności wynosił 9 proc. (obecnie 5 proc.) Mają to zrobić do 30 czerwca 2012 r.

remier zastrzegł , że porozumienie “27” w sprawie rekapitalizacji banków będzie mogło wejść w życie dopiero, gdy strefa euro porozumie się w sprawie innych elementów pakietu antykryzysowego, w tym wzmocnienia funduszu ratunkowego EFSF.

Teraz spotkanie w Brukseli kontynuują szefowie 17 szefów państw Eurolandu. Ich podstawowe zadanie, to cel to zwiększenie zdolności pożyczkowej EFSF. Obecnie może on dysponować kwotą 440 mld euro. Dla zapewnienia stabilności finansowej strefy trzeba nawet do 1-2 bln.

Rynki finansowe duże nadzieje wiążą z tzw. lewarowaniem, czyli zwiększaniem jego możliwości kapitałowych bez finansowania kolejnych gwarancji z kasy państw strefy euro. Na to kategorycznie nie godzą się Niemcy. Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się kontrowersyjny pomysł, by do EFSF ściągać kapitał z rynków finansowych, czyli np. od inwestorów z Chin.

W piątek jedna z chińskich gazet poinformowała, że pomoc taka może być możliwa przez większy wkład krajów BRIC, w tym Chin do MFW. W zamian prężne wschodzące gospodarki liczą na większe wpływy w MFW.

W piątek do Pekinu wybiera się szef Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej Klaus Regling. Na razie nie wiadomo, z kim Regling spotka się w Chinach. Nie podano również oficjalnie celu jego wizyty.

Ze szczytem duże na dzieje wiążą rynki finansowe. Inwestorzy spodziewają się przedstawienia konkretnych propozycji rozwiązania kryzysu zadłużenia w strefie euro. Pierwsze doniesienia o możliwym porozumieniu dot. dokapitalizowania banków i nieoficjalne informacje o zwiększeniu EFSF do sumy 1 bln euro zachęciły inwestorów na nowojorskiej giełdzie do kupowania akcji. Amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły środową sesję na plusach: Dow Jones poszedł w górę o 1,4 proc., a S&P500 zyskał ponad 1 proc.

Źródło: wyborczabiz.pl 26 10 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: UE.