Nie będzie porozumienia Rosja-NATO ws. tarczy

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział na konferencji prasowej w Moskwie, że rozmowy Rosja-NATO ws. tarczy antyrakietowej utknęły w martwym punkcie.

Relacje Rosji z NATO układają się dobrze, z wyjątkiem kwestii tarczy, „w której, niestety, zmierzamy donikąd” – powiedział Ławrow.

– Obcesowa wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji ma zapewne podkreślić, że Moskwy nie przekonują argumenty NATO, zgodnie z którymi budowa tarczy antyrakietowej nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji – komentuje agencja Reutera. Stanowisko Kremla jest coraz bardziej niewzruszone, a rozmowy NATO-Rosja nie dają rezultatów.

We wtorek w Moskwie rozpoczęło się czterodniowe seminarium, którego celem było przedstawienie Rosjanom „misji i planów” Paktu Północnoatlantyckiego i zbliżenie stanowisk obu stron. Jednak według Ruetera nadzieje na współpracę Moskwy i Paktu Północnoatlantyckiego w sprawach tarczy antyrakietowej są mgliste.

Analitycy polityczni uważają, że jakikolwiek kompromis w sprawie tarczy antyrakietowej jest w najbliższym czasie mało prawdopodobny, ponieważ nie sprzyja temu sytuacja polityczna przed wyborami prezydenckimi w Rosji. Twarde stanowisko Kremla w rozmowach z USA to strategia, która – jak pisze Reuters – utrzyma się co najmniej do wyborów prezydenckich, w których premier Władimir Putin ma zamiar odzyskać fotel prezydenta.

Agencja Reutera podkreśla, że nie tylko strona rosyjska prezentuje coraz sztywniejsze stanowisko. Również amerykańscy Republikanie znacznie ostrzej odnoszą się do Rosji. Kongresmen John Boehner wygłosił przemówienie, w którym skrytykował i Moskwę i politykę Waszyngtonu wobec Rosji.

Boehner powiedział też, że reakcja Moskwy na próby poprawienia relacji amerykańsko-rosyjskich, które podjął prezydent USA Barack Obama, to „ni mniej nie więcej tylko dążenie do odtworzenia władzy i (strefy) wpływów w stylu sowieckim”.

Pytany przez dziennikarzy o reakcję na wystąpienie Boehnera, Ławrow odpowiedział, że Rosja ma swoje własne niepokojące przemyślenia na temat „zachowania” USA na arenie międzynarodowej.

Podczas seminarium w Moskwie przedstawiciel sekretarza generalnego NATO ds. Kaukazu i Azji Środkowej James Appathurai powiedział, że NATO proponuje Kremlowi współpracę i „bezprecedensowy poziom przejrzystości” systemu antyrakietowego, wyklucza jednak włączenie Rosji w swój projekt tarczy antyrakietowej.

Dziennik „USA Today” przypomina, że Rosja i NATO zdecydowały się rok temu podjąć rozmowy w sprawie tarczy antyrakietowej, w ramach których przedstawić miały swe stanowiska i rozładować napięcie w relacjach amerykańsko-rosyjskich związane z projektem tarczy rakietowej przygotowanym przez administrację byłego prezydenta USA George’a W. Busha.

Kolejna runda tych rozmów podjęta w Moskwie na początku października przez negocjatorów rosyjskich i amerykańskich nie przyniosła porozumienia. Przedstawiciele NATO liczą jednak na osiągnięcie porozumienia z Rosją przed najbliższym szczytem Paktu, który odbędzie się w maju w Chicago.

Moskwa nie zmienia stanowiska i stale nalega na pisemne gwarancje ze strony Sojuszu, że system antyrakietowy nie będzie jej zagrażał. Rosja nie waha się też ostrzegać przed „kolejnym wyścigiem zbrojeń”.

Źródło: niezależna.pl 26 10 11
Artykuł dodano w następujących kategoriach: NATO.