Green Energy Sp. z o. o., Sp. k.

Rozmowa z Panią Sylwią Koch-Kopyszko
Sylwia Koch-Kopyszko — Prezes Green Energy Sp. z o.
o., Sp. k.


— Pani Prezes, koreańskie i światowe agencje prasowe przekazałyinformację o podpisaniu w grudniu 2009 r. przez Konsorcjum Grupy Kapitałowej Business Consulting Group i Green Energy umowy z STX Windpower B.V. wchodzącego w skład koncernu STX Corporation, umowy o planie budowy w Polsce i krajach Europy Środkowej farm wiatrowych o łącznej mocy 220 MW. Czym Państwo kierowali się wybierając STX Windpower jako dostawcę turbin wiatrowych dla tego projektu.?

— Są dwa powody, dla których zdecydowaliśmy się na wybór STX Windpower jako dostawcy turbin — po pierwsze: rodzaj turbiny, jaka jest przez nich produkowana. Jest to elektrownia wiatrowa synchroniczna bezprzekładniowa o mocy 2 MW, mająca szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami asynchronicznymi przekładniowymi. Takich jak: większa wydajność rzędu około 10%, konstrukcja bezprzekładniowa, a co za tym idzie brak skrzyni biegów i konieczności jej przeglądów, wymiany oleju oraz napraw; płynne załączanie do sieci i bardzo dobre dostosowanie do istniejącej sieci; niskie wymogi konserwacyjne, zminimalizowane zużycie części; tani serwis i obsługa, optymalne wykorzystanie siły wiatru oraz — co jest bardzo istotne — niski poziom hałasu. Ten typ turbiny odpowiada najnowszym światowym trendom rozwoju technologii turbin wiatrowych; jest bardzo popularny w instalacjach w Holandii (Lagerway), Finlandii, Niemczech, Japonii Chinach i na Tajwanie.

Drugim powodem, dla którego wybraliśmy STX Windpower jest to, że należy on do południowokoreańskiego konglomeratu przemysłowego STX działającego w sektorze stoczniowym, maszynowym, handlowym, budowlanym i energetycznym. Należący do konglomeratu STX Pan Ocean należy do czołówki światowych armatorów, STX Offshore & Shipbuilding jest jednym z liderów światowego przemysłu stoczniowego a STX Engine jest jednym z trzech największych producentów silników na świecie. Jesteśmy przekonani, że w związku z tym STX Windpower, powstały w wyniku przejęcia przez STX japońskiej firmy Harakosan Europe B.V, ma wielkie perspektywy rozwojowe dzięki wykorzystaniu synergii wynikających z należenia do perfekcyjnie pionowo zintegrowanej grupy przemysłowej. Dla przedstawienia zdolności produkcyjnych koncernu STX, wystarczy wspomnieć, że niedawno w należącej do niego stoczni, zwodowano największy statek pasażerski, jaki do tej pory zbudowano na świecie — Oasis of the Seas. Statek wycieczkowy ma 360 m długości, jego tonaż brutto wynosi 225 tys. GT, na pokład będzie mógł zabrać do 6360 pasażerów oraz 2100 członków załogi. Dla pasażerów zbudowano 2740 luksusowych kabin. Mieszczą się one w części pasażerskiej zajmującej 16 pięter. Statek kosztował 1,013 mld USD, co stanowi równowartość kosztów budowy siedmiu megakontenerowców. Koncern STX jest znany z tzw. szybkiego zarządzania, które jest jedną z trzech głównych zasad działania koncernu, obok „zarządzania zorientowanego na klienta” i „zarządzania technologicznego.” Istotą „szybkiego zarządzania” jest zdolność do osiąganie celów o krok przed innymi i posiadanie dobrej wizji rozwoju. Zatem kiedy koncern STX deklaruje, że jego celem jest stanie się do 2015 r. jednym z 10 największych na świecie producentów turbin wiatrowych i poziomu wartości sprzedaży 1,2 mld $, nasze Konsorcjum jest gotowe zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby pomóc koncernowi STX osiągnąć jego ambitne cele.

— W jaki sposób będą Państwo chcieli współpracować z STX w osiągnięciu celu, jakim jest zbudowanie kompleksu farm wiatrowych o mocy 220 MW w Europie Środkowej i Wschodniej?

— Potencjał rynku energii wiatrowej w Europie Środkowej i Wschodniej jest bardzo duży. Pięć państw: Polska, Bułgaria, Czechy, Węgry i Rumunia dysponują potencjałem energii wiatrowej rzędu 26,7 GW. Od roku 2003 uwarunkowania dla rozwoju energii odnawialnej znacznie się poprawiły, a ceny elektryczności generalnie odpowiadają średnim cenom w krajach starej unijnej piętnastki. Wielkość zapotrzebowania na energię elektryczną w krajach Unii Europejskiej jest stała, przy rosnących cenach, spowodowanych potrzebą wymiany starzejącego się sektora energetycznego opartego na ropie i energii jądrowej, rosnących cenach gazu ziemnego oraz podwyżkami wynikającymi z liberalizacji rynku energii.

Pomimo tego, że Węgry i Czechy mają najkorzystniejsze taryfy, wydaje się, że Polska, Bułgaria i Rumunia będą celem szybkiej ekspansji w dużej skali, z uwagi na to, że są tam rozsądne stawki taryfowe, rządy sprzyjające rozwojowi energetyki wiatrowej oraz duże wiele obszarów z dużymi zasobami energii wiatrowej. Warunki takie zachęcają indywidualnych deweloperów i międzynarodowe firmy do nabywania terenów dokonywania inwestycji służących rozwojowi energii wiatrowej, równolegle z działaniami już istniejących na tym terenie producentów i dystrybutorów energii.

Jedną z przeszkód stojących na drodze rozwoju budowy farm wiatrowych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest długotrwały proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń administracyjnych. W niektórych krajach, np. na Węgrzech proces ten niekiedy przekracza 3 lata. Ponadto w niektórych krajach występuje wysoki nawet 70% poziom odmów wydania zezwolenia, związany z ograniczonymi możliwościami podłączenia do sieci.

Z tego względu dla osiągnięcia naszego wspólnego celu z STX, tzn. zainstalowania ponad 140 synchronicznych bezprzekładniowych turbin o mocy 2 MW i 1,5 MW w Europie Wschodniej — Polsce, Rumunii, Węgrzech i Bułgarii w latach 2010–2013, będziemy realizowali różne etapy projektów budując farmy o mocy od 40 MW do 120 MW. Dla przyspieszenia realizacji tego celu, nie tylko będziemy korzystać z portfela farm znajdujących się w posiadaniu naszego konsorcjum, lecz także zaprosimy do współpracy niezależnych deweloperów farm wiatrowych, posiadających już pozwolenia na budowę dla swoich projektów. Będziemy od nich kupowali gotowe projekty lub zaprosimy ich do współpracy przy dalszym rozwoju i budowie farm wiatrowych. Do nas będzie należało zorganizowanie finansowania projektów farm wiatrowych oraz ich budowa przy wykorzystaniu wyspecjalizowanych firm inżynieryjnych należących do naszego konsorcjum, mających wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Po zbudowaniu farm i ich czasowej eksploatacji będziemy przekazywali farmy wiatrowe lokalnym i międzynarodowym firmom zajmującym się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej, a sami przystępowali do realizacji nowych projektów.

— Jakie firmy inżynieryjne wchodzą w skład Konsorcjum?

— Nasz partner z Czech firma KV Venti jest jednym z liderów energetyki wiatrowej w Czechach. Firma ma długoletnie doświadczenie w realizacji budowy elektrowni wiatrowych w Czechach, Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Wietnamie. W latach 1992–1993 właściciel tej firmy Pan David Jozef brał udział w budowie pierwszej elektrowni wiatrowej w Czechach. Wizytował wielu europejskich producentów turbin (Vestas, Enercon, NEG Micon, Lagerway, Nordex, HSW, Jacobs, Bonus) oraz parki wiatrowe w Europie i Stanach Zjednoczonych w Kalifornii, Nevadzie, Teksasie i Arizonie.

KV Venti specjalizuje się w przygotowywaniu projektów farm wiatrowych, ich budowie i obsłudze. Jak również w konserwacji i serwisowaniu turbin wiatrowych. Firma posiada od 2007 r. certyfikaty TUV SUD w zakresie jakości, bezpieczeństwa i ekologii. Zrealizowała ponad 130 MW projektów farm wiatrowych w Czechach, na Słowacji i w Wietnamie. Jest operatorem 440 MW w farmach wiatrowych w Czechach i 30 MW w Wietnamie. Oceniała lokalizację farm wiatrowych dla projektów o łącznej mocy ponad 1200 MW. Wchodząca w skład naszego konsorcjum firma Ekowind, należy do czołówki polskich firm zajmujących się budową i montażem elektrowni wiatrowych. Jej priorytetem jest prawidłowe opracowanie projektu farmy wiatrowej, dostawa i montaż turbin wiatrowych i realizacja budowy farmy wiatrowej. Ekowind ma wieloletnie doświadczenie w energetyce wiatrowej. Jest w stanie udostępnić klientom swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie budowy elektrowni wiatrowych o każdej skali. Jej usługi obejmują: wybór właściwej lokalizacji, ocenę warunków wiatrowych i dróg dojazdowych oraz analizę uwarunkowań środowiskowych. Ekowind nadzoruje też usługi firm budowlanych w zakresie budowy fundamentów, budowy dróg dojazdowych i oraz firm zajmujących się elektromontażem w zakresie okablowania farm wiatrowych. Ekowind oferuje również usługi w zakresie zarządzania farmami wiatrowymi jak też konserwacji i serwisowania turbin wiatrowych.

— Kto jest liderem Konsorcjum?

— Liderem naszego konsorcjum jest Grupa Kapitałowa „Business Consulting Group”, która według rankingu „Forbes Magazine” należy do grupy najlepszych w Polsce firm doradczych zajmujących się pozyskiwaniem funduszy z Unii Europejskiej. Grupa dzięki doświadczeniu zdobytemu przy realizacji wielu projektów w zakresie energii odnawialnej i energii wiatrowej posiada unikalną wiedzę w zakresie dokonywania oceny projektów, ich optymalizacji i skutecznej realizacji. Ta wiedza i doświadczenie umożliwi naszemu konsorcjum opracowanie najlepszej i najbardziej efektywnej formy współpracy z koncernem STX i osiągnięcia przez niego statusu firmy wiatrowej należącej do czołówki światowej.

Kontakt:
Sylwia Koch-Kopyszko — Prezes
Green Energy Sp. z o.o., Sp. k.
Al. Ujazdowskie 18 lok. 8, 00–478 Warszawa,
tel.: + 48 22 621 63 66, fax: + 48 22 696 52 72,
komórka + 48 606 22 88 59,
e-mail: [email protected]

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Biznes.