Sztuka spekulacji po latach

Zenon Komar, Linia sp. z o.o. , Warszawa 2011, 1 tom s. 438, 2 tom s. 388

Z giełdą – napisał we wstępie autor – związany jestem od końca lat 60. Przez ponad czterdzieści lat stu­diowałem rządzące nią reguły, metody i strategie inwestycyjne, a co waż­niejsze sprawdzałem je na własnej skórze. Każdego roku wykonuję setki transakcji. Jedne kończą się porażką, inne sukcesem.

Przeczytałem dziesiątki książek dotyczących inwestowania i spekula­cji, dziesiątki wywiadów z najlepszymi inwestorami i graczami giełdowymi oraz dziesiątki rozmów z najlepszymi amerykańskimi inwestorami zawar­tych w książkach Jacka Schwagera. Do mojej ulubionej lektury należały i należą biografie ludzi sukcesu ze świata biznesu i giełd.

Kiedy wiele lat temu rozpocząłem pisanie Sztuki spekulacji, nie przy­szło mi do głowy, że dwadzieścia lat później książka ta doczeka się no­wego rozszerzonego wydania. Początkowo pisałem ją do szuflady, dla siebie. W 1992 r. Centrum Prywatyzacji w Warszawie poprosiło mnie o przygoto­wanie materiału i poprowadzenie kursu analizy technicznej dla pierwszych w Polsce kandydatów na doradców inwestycyjnych. Rosnące zainteresowa­nie budzącym się rynkiem kapitałowym stało się bezpośrednim impulsem do poprawienia, uzupełnienia i wydania leżącej od lat w szufladzie Sztuki spekulacji. Łut szczęścia sprawił, że wydanie jej wiosną 1993 r. zbiegło się z wielką hossą. Dzięki hossie na warszawskiej giełdzie i wielkiemu popytowi na książki o tematyce rynkowej w tamtym czasie Sztuka spekulacji stała się bestsellerem i rozeszła się w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy w ciągu niespełna roku.

Niedawno sięgnąłem po nią znowu, by przekonać się, czy ciągle jest aktualna. Doszedłem do wniosku, że książka porusza wiele tematów zbyt pobieżnie, a inne pomija w ogóle. Na przestrzeni lat czas dopisał wiele wąt­ków, a ja zdobyłem nowe doświadczenia, którymi chętnie się z Państwem podzielę. Po dwudziestu latach oddaję do Państwa rąk nową Sztukę speku­lacji nie tylko z ogromną satysfakcją, ale również z przekonaniem, że ma ona charakter ponadczasowy(…)

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Książki.