Wyzwania dla geopolityki

Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (KSSM UJ) ma przyjemność zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową pt. Wyzwania dla Geopolityki, która odbędzie się 18 kwietnia 2016 r. w Sali Wystawowej Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

Temat geopolityki jako czynnika kształtującego stosunki międzynarodowe przez wiele lat pozostawał w cieniu, zapomniany. Naszym celem jest odkurzenie starych i przybliżenie nowych koncepcji geopolitycznych. Wraz z Słuchaczami chcemy zweryfikować to, czy mogą być one stosowane w analizie współczesnej sytuacji międzynarodowej, a jeżeli tak – na ile do niej przystają.

Naszym celem jest wyposażenie Słuchaczy w wiedzę potrzebną do analizy czynników warunkujących polityczne decyzje, uświadomienie znaczenia geografii w polityce oraz zachęcenie do dalszych samodzielnych poszukiwań w celu zgłębienia tematu. Zaproszeni eksperci niewątpliwie zaprezentują szeroki wachlarz opinii, a dzięki panelowi studenckiemu również nasi Koledzy będą mogli zaprezentować wyniki swoich badań naukowych.

WYZWANIA DLA GEOPOLITYKI 18 kwietnia 2016 STRONA 2

PLAN KONFERENCJI

W ramach konferencji planowane są dwa panele eksperckie oraz jeden panel studencki.

PANEL PIERWSZY  Globalne wyzwania dla geopolityki

Niewątpliwie społeczność międzynarodowa jest dziś poddawana wielu wyzwaniom. Państwa muszą sobie poradzić z kryzysem bliskowschodnim a także od niego pochodzącym kryzysem imigracyjnym. Coraz częściej odczuwamy skutki globalnego zanieczyszczenia środowiska. Stajemy przed wyzwaniem ustalenia reguł i norm dla żeglugi i wydobywania surowców z coraz bardziej dostępnej Arktyki a przede wszystkim odczuwamy powrót geopolityki w działaniach współczesnej Rosji, Korei Północnej, Chin, Iranu czy Państwa Islamskiego. Te wszystkie problemy, choć wydają się być regionalne oddziaływają na globalne stosunki międzynarodowe. Są one odzwierciedleniem zmian w transformującym się systemie relacji międzynarodowych i jako takie przywołują debatę nad znaczeniem i funkcjonowaniem geopolityki w zglobalizowanego świecie.

PANEL DRUGI  Koncepcje geopolityczne państw

Drugi panel przyjrzy się partykularnym wizjom poszczególnych państw w ramach ich koncepcji geopolitycznej działalności. Jakże często mówi się dziś w Polsce o powrocie do koncepcji międzymorza. Stany Zjednoczone Ameryki ogłosiły swój pivot to Asia i namaściły XXI w. wiekiem Pacyfiku w globalnych stosunkach międzynarodowych. Zastanawiamy się jaka myśl polityczna stoi za aneksją Krymu?

WYZWANIA DLA GEOPOLITYKI 18 kwietnia 2016 STRONA 3

Czy mamy do czynienia z rzeczywistym powrotem do imperialnej działalności Rosji, czy być może winnymi takiego rozwoju wydarzeń są państwa członkowskie Unii Europejskiej i USA? Słowem, drugi panel konferencji skupi się na indywidualnych koncepcjach państw w stosunku do ich geopolitycznych celów oraz zagrożeń. Nie zapominajmy świat jest w końcu miejscem walki o władzę, dobrobyt, surowce czy egzystencję i żadne państwo nie ma możliwości ucieczki przed podejmowaniem decyzji i wyborów, które będą lub są geopolityczne w skutkach.

PANEL TRZECI  Panel studencki Trzeci panel, studencki będzie fuzją dwóch poprzednich dyskusji i dzięki temu wspomoże zrozumienie przekazanych przez ekspertów doświadczeń i wiedzy. Zachęcamy wszystkich studentów zainteresowanym konferencją do składania tematów na nasz adres mailowy ([email protected]) i niecierpliwie oczekujemy spotkania z Wami w merytorycznej i wyczerpującej debacie nad wybranymi przez Was zagadnieniami.

WYZWANIA DLA GEOPOLITYKI 18 kwietnia 2016 STRONA 4

ORGANIZATORZY KOŁO STUDENTÓW STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

www.kssm.pl | [email protected]

KSSM UJ jest samorządną organizacją studencką o charakterze naukowym. Działa przy Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (INPiSM UJ). Od początku działalności celem Koła jest poszerzanie wiedzy dotyczącej problematyki studiów, przygotowanie studentów do przyszłego zawodu, współpraca z instytucjami i organizacjami zajmującymi się tematyką stosunków międzynarodowych oraz integracja środowiska studenckiego.

W latach 2010-2016 Koło było organizatorem lub współorganizatorem ponad 60 wydarzeń, w tym: • Sześciu edycji Festiwalu Dyplomatycznego – interdyscyplinarnego wydarzenia łączącego ogólnopolską konferencję naukową, Turniej Negocjacyjny oraz warsztaty, • Międzynarodowych i krajowych wyjazdów badawczych i konferencyjnych, • Ponad 25 ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych, • Ponad 15 debat eksperckich, • Kilkunastu spotkań i wykładów otwartych.

WYZWANIA DLA GEOPOLITYKI 18 kwietnia 2016 STRONA 5

OPIEKA NAUKOWA  dr MARCIN GRABOWSKI

Dr Marcin Grabowski pracuje w Katedrze Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Studiował w prestiżowych uczelniach amerykańskich, Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, George Washington University w Waszyngtonie, czy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie ukończył Global Leadership Institute. Prowadził też badania w kluczowych ośrodkach azjatyckich, Institute of Southeast Asian Studies w Singapurze, Korea Insitute of International Economic Policy w Seulu, czy Institute of Asia-Pacific Studies Uniwersytetu Waseda w Tokio.

Jego badania koncentrują się na problematyce integracji gospodarczej Azji i Pacyfiku, polityce zagranicznej USA oraz Chińskiej Republiki Ludowej, międzynarodowych stosunkach gospodarczych i teorii stosunków międzynarodowych (szczególnie teorii systemowej).

 

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Konferencje.