Zbliża się szczyt NATO. Szef BBN: Oczekujemy nowego zobowiązania sojuszników ws. odstraszania i obrony

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch poinformował, że oczekuje się, iż na najbliższym szczycie NATO zapadnie decyzja o przygotowaniu nowej koncepcji strategicznej, z którą będzie związane nowe zobowiązanie sojuszników, by wypracowywać potencjał odstraszania i obrony.

– Oczekujemy przyjęcia na szczycie zobowiązania do zagwarantowania sił i środków na potrzeby rozwijającego się potencjału odstraszania i obrony, do którego ma się odnosić nowa koncepcja strategiczna – powiedział Soloch.

– Mamy do czynienia z pewnym przesunięciem, jeśli chodzi o aktywność Sojuszu. Wymiar ekspedycyjny pozostaje niezwykle istotny, ale wszystko wskazuje, że jeszcze silniejszy akcent zostanie położony na wzmocnienie kolektywnej obrony, tradycyjnych zadań wynikających z artykułu piątego – powiedział, wskazując na niedawną decyzję Rady Północnoatlantyckiej i zakończeniu misji Resolute Support w Afganistanie.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który przebywał w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, powtórzył, że strona polska oczekuje, że na najbliższym szczycie zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu prac nad nową koncepcją strategiczna z perspektywą jej przyjęcia w przyszłym roku.

Soloch zwrócił uwagę, że jego wizyta, która służyła przygotowaniu stanowiska prezydenta Andrzeja Dudy na czerwcowe spotkanie szefów państw i rządów, miała miejsce po spotkaniu szefów obrony, głownie szefów sztabów generalnych, i niedawnym szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki – krajów wschodniej flanki NATO.

Dodał, że wizyta wpisała się w szerszy kontekst aktywności prezydenta, która doprowadziła do spotkania grupy B9 w Bukareszcie i w której wirtualnie wzięli udział także prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przypomniał, że spotkanie B9 służyło wypracowaniu wspólnego stanowiska przed szczytem Sojuszu. Szef BBN zwrócił uwagę także na planowaną na początek tygodnia wizytę prezydenta w Turcji i Gruzji.

– Jeśli chodzi o program mojego dwudniowego pobytu, to oprócz spotkania z zastępcą i asystentami sekretarza generalnego NATO oraz zastępcą przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO odbyłem robocze spotkania z pięcioma ambasadorami przy NATO w formule północno-zachodniej oraz z przedstawicielami trzech krajów bałtyckich. Takie konsultacje pozwalają na zebranie informacji dotyczących kluczowych tematów Sojuszu, które mają posłużyć do przygotowania dla prezydenta materiałów na szczyt – powiedział szef BBN.

Szczyt będzie krótki, jednodniowy, ale istotny przez fakt, że weźmie w nim udział nowy prezydent Stanów Zjednoczonych – dodał.

Żródło; TVRepublika/pap 22 05 21

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Media / Press.