Ekspert: ataki Rosji na naszą sieć energetyczną są więcej niż możliwe

  • Rosjanie mają bogatą historię ataków na instalacje energetyczne. W ostatnich dniach jednocześnie uderzyli w gazociąg i kabel telekomunikacyjny na Bałtyku. To może być dopiero początek
  • W tym roku Polska wprowadziła zmiany prawne, które umożliwiają nam wysłanie wojska w celu obrony naszych instalacji na Bałtyku. Przy naszych instalacjach tworzymy też systemy antydronowe
  • Szczególnie ważna jest ochrona gazociągu Baltic Pipe. Jego paraliż może rzucić Polskę na kolana
  • Rozlanie się konfliktu w Gazie na cały region może zablokować nasze główne dostawy ropy naftowej i gazu LNG

Piotr Maciążek jest ekspertem z zakresu bezpieczeństwa energetycznego w strefainwestorow.pl, a także autorem książki “Stawka większa niż gaz: Ukryta wojna o niepodległość Polski”.

Jest również osobą o niezwykłym darze przewidywania istotnych wydarzeń na rynku energii. W naszej rozmowie sprzed dwóch lat przewidział rosyjską inwazję na Ukrainę i datę jej rozpoczęcia. Kiedy rozmawialiśmy w zeszłym roku, przepowiedział z kolei zaostrzenie wojny gazowej.

Dziś ekspert uważa, że energetyczne uniezależnienie się Polski i Europy od rosyjskich źródeł energii wcale nie oznacza zakończenia energetycznych problemów na kontynencie, ponieważ Moskwa jest gotowa do gry “twardą kartą”.

Kreml stopniuje napięcie

Marcin Wyrwał: Rok temu, przed pierwszą zimą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, obawialiśmy się, czy odcięta od rosyjskiego gazu Europa zdoła przetrwać zimę bez blackoutów i problemów z ogrzewaniem. Dziś jesteśmy niezależni od rosyjskich źródeł energii. Czy Europa i Polska są bezpieczne przed nadchodzącą zimą?

Piotr Maciążek: Niebezpieczeństwo pozostało, zmienił się tylko rodzaj zagrożeń. U nas Rosjanie mają twarz ludzi nieobliczalnych, którzy od razu stosują zagrywki pokerowe. Jeśli jednak przyjmiemy, że Rosjanie zaplanowali sobie ten konflikt na pięć, sześć lat, to przecież żaden gracz nie sięga na początku gry po najmocniejsze karty.

Niedocenianie Rosjan jest w Polsce powszechnym błędem. My, zamiast zakładać długoplanową strategię Rosji, raczej wieszczymy rychłe załamanie rosyjskiej gospodarki, a nawet rozpad kraju. Pierwsze takie zapowiedzi słyszałem już w kwietniu zeszłego roku, dwa miesiące po uderzeniu Rosjan na Ukrainę.

Sankcje wyniszczają Rosję, ale musimy pamiętać, że to jest duży kraj. Kiedy Związek Sowiecki walczył w Afganistanie, trzeba było 10 lat, żeby równowaga tego imperium została naruszona. A jesteśmy dopiero po 600 dniach wojny w Ukrainie i różnego typu sankcji, które też nie były wprowadzone od razu, ale stopniowo, więc wiele z nich funkcjonuje stosunkowo od niedawna.

Do tego wiele wrogich Zachodowi państw nie stosuje się do tych sankcji, a jeszcze więcej je obchodzi w ten czy inny sposób.

Oczywiście, więc na pewno trzeba wielu lat, aby Rosja realnie straciła równowagę. Rolą sankcji w zglobalizowanym świecie nie jest szybkie powalenie kogoś na kolana, ale stopniowe osłabianie, pozostawiając zawsze niewielką przestrzeń dla dyplomacji. Popatrzmy, jak działają sankcje wymierzone w Iran. Czy uznamy je za nieskuteczne? Każdy, kto był w Teheranie, odczuje ich moc choćby w stanie tamtejszej infrastruktury.

Skoro jednak Rosja ma przed sobą co najmniej kilka lat, to pytanie, w jaki sposób się tam kalkuluje? Moim zdaniem dla Kremla kluczowym celem jest poróżnienie Europy i USA. Obecnie mamy do czynienia z zaostrzającą się rywalizacją gospodarczą Europy z USA, które naciskają na Europę pod względem gospodarczym i energetycznym. Chodzi tu głównie o ukrywanie polityki protekcjonistycznej w proklimatycznych projektach energetycznych. Takie tarcia są w interesie Rosji, bo powodują, że Unia Europejska może być w przyszłości bardziej skłonna do rozmów z Rosją, żeby utrzymać konkurencyjność swojej gospodarki. W mojej ocenie wojna na Ukrainie nie jest tu żadną cezurą, jak chciałoby tego wielu analityków. Widać też jak na dłoni, jak bardzo we współczesnym świecie brakuje prawdziwej umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i USA.

W tej chwili trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek układy pomiędzy Rosją i Unią Europejską.

Mimo że w Europie Rosja jest obecnie mocno sekowana, to w Moskwie nadal tli się nadzieja, że z Europą można się dogadać. I tu dochodzimy do sedna sprawy: moim zdaniem w interesie Rosji byłoby dotkliwsze niż do tej pory sparaliżowanie tej zimy w Europie, aby pokazać, że Moskwa może trwale destabilizować sytuację gospodarczą Unii Europejskiej w realiach zaostrzającej się globalnej rywalizacji gospodarczej. Przecież amerykański The Inflation Reduction Act wywołał popłoch w Brukseli, która zareagowała na ten pakiet regulacyjny, własnymi regulacjami w postaci Net Zero Industry Act.

Ale jakich narzędzi mogłaby do tego użyć, skoro Europa praktycznie uniezależniła się od rosyjskiej energii?

Tu wrócę do porównania z graczem, który najtwardsze karty wykłada nie na początku, ale w trakcie gry. W zeszłym roku Rosjanie nie musieli sięgać po takie karty, bo po pierwsze mieli przed sobą jeszcze perspektywę kilku lat utrzymywania relatywnej równowagi w gospodarce poprzez swoje rezerwy walutowe czy oficjalną i nieoficjalną pomoc z Chin, Indii czy Iranu. Po drugie, obserwowali, czy Europa zdoła się uniezależnić energetycznie, co przecież nie było wtedy jeszcze takie pewne. Rosjanie wciąż liczyli na to, że Berlin zacznie brać ich gaz poprzez gazociąg Nord Stream 2 mimo wojny. Chodzi mi tutaj o ocalałą z tajemniczych eksplozji nitkę tego gazociągu. Zresztą, ledwie tydzień temu Putin znowu wzywał Niemcy do jej wykorzystania, a w Niemczech rośnie krytyka kanclerza Olafa Scholza.

Najtwardsze karty Rosji

Ale Rosjanie już wiedzą, że Europa jest niezależna i przed tym sezonem zimowym się nie dogadamy.

Dlatego sytuacja pozwala im sięgnąć po najtwardsze karty. Kiedy wypowiadam te słowa [rozmowa odbyła się 16 października – red.], mija zaledwie sześć dni od eksplozji Balticconnector – kluczowego gazociągu pomiędzy Finlandią i Estonią, który zbudowano właśnie w celu ominięcia systemów przesyłowych na terenie Rosji. I tu nikt już nie bawił się w niuanse. To nie jest przypadek Nord Stream 1 i 2, gdzie z początku dywagowano, czy to na pewno działanie osób trzecich. Tu prezydent i premier Finlandii powiedzieli wprost, że eksplozja była skutkiem działania strony trzeciej.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że “jeżeli okaże się, że był to celowy atak na infrastrukturę krytyczną NATO (…), to spotka się z jednolitą i zdecydowaną reakcją NATO”.

On jest dyplomatą, więc mówi gładko, ale przetłumaczmy tę wypowiedź na język ludzki: wiemy, że to wy wysadziliście ten gazociąg. Istnieje jakaś szansa, że to nie wy, ale jeśli udowodnimy, że to wy, to wiemy, że nie mamy takich zdolności, żeby ochronić wszystkie nasze gazociągi przed zimą i możecie za chwilę wysadzić kolejne. Liczcie się więc z tym, że jeśli coś nam wysadzicie, to zaczną wybuchać także gazociągi i ropociągi w Rosji.

Wy” czyli Rosjanie.

Wszystko na to wskazuje. Po pierwsze, kluczowe jest miejsce wybuchu, czyli Finlandia. Rosyjska logika jest poplątana, ale jeśli myślisz po rosyjsku, wszystko ma w niej względny sens. Wedle tej logiki Finlandia, mimo że jest nowoczesnym zachodnim krajem, tradycyjnie była poddana tzw. finlandyzacji [ograniczenie przez obce mocarstwo swobody polityki zagranicznej innego państwa w zamian za brak interwencji w politykę wewnętrzną – red.] i była strefą wpływów Związku Sowieckiego. W dodatku Finlandia była też państwem, które po wojnach ze Szwecją w XIX wieku było częścią rosyjskiego imperium. W Helsinkach stoi pomnik Aleksandra II na Placu Senackim. Po drugie, ten gazociąg łączył Finlandię z krajami bałtyckimi, czyli obszarem, który niby jest już zachodni, ale Rosjanie cały czas mówią, że nie tak do końca. Dla nich to nadal Pribałtyka. Krótko mówiąc, jest to dość czytelny sygnał: na razie robimy to “u siebie”, ale możemy to zrobić też gdzie indziej, bo rosyjska armia defilowała na przykład w Berlinie, a zdarzało się jej w okresie wojen napoleońskich, także w Paryżu, więc nie jest to dla nas zasadniczy problem.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w tym samym czasie, w którym został uszkodzony Balticconnector, doszło na Bałtyku także do uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego łączącego Szwecję z Estonią.

Grozi nam więc zupełnie nowy etap tej wojny, w której “twardą kartą” będzie wysadzanie infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej?

Nie nazwałbym go zupełnie nowym, bo dla Rosjan to nic nowego. W regionie byłego bloku wschodniego, a szczególnie poza Europą mamy dużo przypadków energetycznej dywersji przypisywanej Rosjanom. Na przykład kluczowy ropociąg BCT pomiędzy Baku w Azerbejdżanie, Tibilisi w Gruzji i Ceyhanem, który jest głównym terminalem przeładunkowym ropy naftowej w Turcji, został wysadzony w powietrze w 2008 r. A jest to jedyny ropociąg w regionie, który omija terytorium Rosji na szlaku pomiędzy Morzem Kaspijskim a Europą.

To nie Ukraińcy wysadzili Nord Stream

Kilka śledztw dziennikarskich sugeruje, że zniszczenie gazociągu Nord Stream 1 i częściowo Nord Stream 2 pomiędzy Rosją i Niemcami było dziełem Ukraińców, co wskazuje, że w tym przypadku Rosjanie mogli zostać pokonani własną bronią.

Taka teza jest wygodna dla Niemców, ponieważ zrzucenie w tej sprawie winy na Ukraińców nie zamyka Berlinowi drogi do rozmów z Moskwą w przyszłości. Ja podtrzymuję swoje zdanie, które wypowiedziałem tuż po wybuchu na Nord Stream, że zrobili to Rosjanie.

Co za tym przemawia?

Przede wszystkim to, że z czterech nitek Nord Stream 1 i 2 nie zniszczono wszystkich, choć było to technicznie możliwe. Ta jedna pozostała nitka ma przepustowość 25 mld m sześciennych, czyli więcej niż wynosi zużycie gazu w całej Polsce. Zastanówmy się więc, dlaczego ta nitka przetrwała wybuchy i dlaczego regularnie mamy do czynienia z trzecią czy czwartą już wypowiedzią Putina o możliwości jej uruchomienia?

Zostawili sobie otwarte drzwi?

Moim zdaniem nie wysadzono wszystkich nitek, żeby pozostawić sobie możliwość przesyłania dużych ilości gazu do Niemiec, a jednocześnie wysłać ostrzeżenie: jeśli się nie dogadamy, to potrafimy wysadzać takie gazociągi. W rosyjskiej kulturze strategicznej jest to rozwiązanie — paradoksalnie — polubowne: wysadziliśmy tylko trzy, a mogliśmy wszystkie cztery. Mało kto bierze też pod uwagę fakt, że gdyby w pierwszych tygodniach po wybuchach przystąpiono do napraw, to dziś mielibyśmy sprawne wszystkie cztery nitki. Inaczej jest z gazociągiem Balticconnector – prezydent Finlandii powiedział, że tu uszkodzenia są wielkoobszarowe, czyli nie do naprawienia w szybkim terminie. Dlatego ja wiążę to, co się stało na Nord Stream 1 i 2 z tym, co się wydarzyło w Finlandii: najpierw wysadzamy tak, żeby można to było naprawić, a potem, zgodnie z rosyjską teorią budowania napięcia, wysadzamy tak, że nie da się tego naprawić, a już na pewno nie przed zimą.

Paraliż Baltic Pipe rzuci Polskę na kolana

To wszystko prowadzi nas do Polski.

Gdyby stosować tę rosyjską logikę gradacji napięcia, to powiedziałbym, że w następnym kręgu po Finlandii czy krajach bałtyckich jesteśmy my. Bo przypomnę, że Warszawa też była częścią rosyjskiego imperium i w mniemaniu Rosjan Polska też jest trochę “u nas”.

W Polsce nie brakuje wrażliwych celów — choćby gazociąg Baltic Pipe z Norwegii, terminal gazowy LNG w Świnoujściu czy terminal naftowy w Gdańsku. Jak bardzo zdajemy sobie sprawę z tego zagrożenia?

W Polsce wiele się zmienia pod kątem ochrony naszych instalacji. W połowie roku operator PERN, który kontroluje wszystkie polskie rurociągi naftowe oraz terminal naftowy w Gdańsku, wdrożył system antydronowy. Zwiększono także ochronę terminalu gazowego LNG w Świnoujściu, czym ma się zająć Straż Graniczna. Dodatkowo zmieniliśmy w ten sposób przepisy, że Polska umożliwiła sobie prawnie wysłanie wojska na międzynarodowe wody i otwarcie ognia, gdyby doszło do ataku na Baltic Pipe, farmy wiatrowe czy inną infrastrukturę energetyczną na Bałtyku. To są wszystko świeże zmiany prawne z tego roku, które pokazują, że my traktujemy możliwość takich zdarzeń jako coś bardzo prawdopodobnego

Biorąc pod uwagę historię wybuchów na Nord Stream 1 i 2 oraz Balticconnector wydaje się, że największym ryzykiem ataku obciążony jest gazociąg Baltic Pipe, którym odbieramy gaz z Norwegii. Jak dużym zagrożeniem dla Polski byłoby jego uszkodzenie?

Jakikolwiek paraliż Baltic Pipe może rzucić Polskę na kolana.

Chodzi o ilość przesyłanego gazu?

Tak, z powodu pandemii Covid i wojny w Ukrainie zużycie gazu w Polsce spadło z ponad 20 mld m sześciennych do około 18 mld m sześciennych rocznie. Docelowo przez Baltic Pipe ma płynąć jakieś 9 mld m sześciennych, a więc prawie połowa tego, co zużywamy. W tym momencie płynie około 6 mld m sześciennych, ale wciąż jest to jedna trzecia całego zużycia tego surowca w Polsce.

Mam wrażenie, że w naszej publicznej narracji przeważa jednak wciąż poczucie bezpieczeństwa z powodu energetycznego uniezależnienia się od Rosji.

I może właśnie na to liczą Rosjanie. To mistrzowie wojny informacyjnej, a tu komponent informacyjny jest bardzo ważny. Ponieważ mamy powszechne poczucie bezpieczeństwa, bo daliśmy sobie radę z kryzysem, to incydenty paraliżujące przesył gazu i tym samym zaspokojenie potrzeb europejskiej gospodarki w zimie byłyby szokiem dla polityków i społeczeństwa. Byłyby szokiem do tego stopnia, że rodzi się pytanie, czy oprócz złości, nie zmusiłyby niektórych rządów do jakiejś formy rozmów z Rosją.

Otwarte okno dialogu Niemcy-Rosja

Kiedy myślę o europejskich rządach, które mogłyby najszybciej pęknąć, choćby pod presją własnych społeczeństw, to najbardziej oczywistym kandydatem do takiej roli wydają mi się Niemcy, które zresztą mają bogatą historię współpracy z Rosją.

Myślę, że Moskwa też może na to grać. Mówią Niemcom: wiecie, wy w Berlinie moglibyście realnie konkurować z tymi Amerykanami. Ale tak się składa, że macie zastój gospodarczy, największy od 13 lat, ponieważ wasz model zbankrutował, bo przestaliście od nas brać tanie surowce. Nie jesteście już konkurencyjni. Możemy to jeszcze zmienić.

Czy są oznaki, które wskazywałyby, że Niemcy mogą dogadać się, a może zakulisowo wręcz dogadują się z Rosją? Od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dochodzą do nas sygnały, że rosyjska ropa okrężną drogą, na przykład przez Indie, wciąż wpływa do Europy.

Co tu mówić o drodze przez Indie, skoro do położonej przy granicy z Polską rafinerii w Schwedt Niemcy sprowadzają ropę z Kazachstanu, która nie do końca wiadomo, czy jest kazachska, czy jest farbowana. Ta ropa płynie północną nitką rurociągu “Przyjaźń”, czyli tą, która przebiega przez Białoruś i Polskę do Schwedt. Pytam: jaki interes mają Rosjanie w udostępnieniu tego rurociągu do przesyłu tej ropy z Kazachstanu do Niemiec? Opłaty tranzytowe? To trochę za mało. A może dogadali się tak: to wy będziecie udawać, że ropa jest kazachska, a my wam opuścimy cenę za wasze opłaty tranzytowe. Każdy na tym zyskuje.

Jak duże ilości tej ropy idą do Niemiec?

Ta ropa zaopatruje całkowicie rafinerię w Schwedt, która jest jedną z kluczowych rafinerii w Niemczech i odpowiada za dostawy ropy do Berlina, a więc to jest bardzo istotny zakład. Ona przerabia około 12 mln ton ropy rocznie. Dla porównania w całej Polsce zużywa się około 25 — 26 mln ton ropy rocznie.

To ogromna ilość. Wyjściem byłoby zablokowanie rurociągu “Przyjaźń” w ramach sankcji na Rosję.

Do tego potrzebny byłby konsensus. Polacy proponowali Niemcom, żeby dołączyć północną nitkę “Przyjaźni” do sankcji, ale oni się nie zgodzili.

Innych przykładów niejednoznacznej postawy Niemiec jest wiele. Na przykład zawierane przez nich kontrakty na dostawy LNG mają zwykle krótki czas obowiązywania. Oficjalnie – bo gaz wyprą OZE. A nieoficjalnie? No właśnie…

Do Europy płynie też rosyjski gaz skroplony i płynny.

Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że nie ma żadnych sankcji na dostawy jakiegokolwiek gazu z Rosji. One dotyczą jedynie rosyjskiej ropy. Z przyczyn politycznych do Europy napływa jednak obecnie rosyjskie LNG.

W 2023 r. organizacja pozarządowa Global Witness oszacowała, że Rosja zarobi 5,3 mld euro na eksportowaniu LNG do krajów Unii Europejskiej. Według analizy tej organizacji, Chiny są głównym nabywcą, kupując 20 proc. rosyjskiego LNG, ale kolejna jest Hiszpania i Belgia, kupujące odpowiednio 18 proc. i 17 proc. Warto zaznaczyć, że port Zeebrugge w Belgii pełni istotną rolę jako punkt tranzytowy dla rosyjskiego LNG do innych krajów europejskich. Głównym dostawcą rosyjskiego LNG jest firma Novatek, kontrolowana przez Gennadija Timczenkę zwanego skarbnikiem Putina.

Także płynny gaz LPG nie jest objęty sankcjami, więc płynie do nas bez żadnych przeszkód.

Ten zestaw trzeba uzupełnić o diesla i benzynę, które najpierw są kupowane z Rosji przez inne kraje byłego Związku Sowieckiego, a następnie odsprzedawane do Europy.

Jaka część z tego trafia do Polski?

Nie mam takich danych, ale musimy mieć świadomość jednego: 25 proc. paliwa a Polsce jest paliwem z importu. Nie jesteśmy niezależni, jeśli chodzi o paliwa. Część z tego importu na pewno trafia do nas ze Wschodu, choćby przez rynki europejskie.

A więc rosyjska energia płynie do Europy.

Tak, ale nie oszukujmy się, to się wiąże z olbrzymimi stratami finansowymi także dla Rosji. Nawet jeżeli można sprzedać paliwo przez pośrednika, to zawsze trzeba odpalić mu dolę. Rosja zawsze na tym traci.

Oprócz tego, że rosyjskie surowce energetyczne przenikają do Polski, to możemy jednak stwierdzić, że nasz kraj jest w pełni niezależny energetycznie od Rosji?

Jesteśmy bliscy takiego stanu. Kilka kluczowych projektów nadal się toczy – na przykład projekt drugiego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej. Bardziej bym się martwił, czy ten proces uniezależniania się nie ma szans jeszcze się odwrócić w Unii Europejskiej, a zwłaszcza w Niemczech.

Tu jak bumerang wraca gazociąg Nord Stream. To jest sprawa zamknięta, czy jednak nie?

Jak już mówiłem, nie ma żadnych sankcji na rosyjski gaz, więc z formalnego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód, aby od jutra otworzyć niezniszczoną nitkę Nord Stream 2 i pompować przez nią gaz. Myślę, że to nie jest zamknięty temat, dopóki ta pozostała nitka fizycznie istnieje. Jeżeli Niemcy chcą zapewnić takie państwa jak Polska, że nie wrócą do zwykłego biznesu z Rosją, to powinny rozebrać tę nitkę.

A jednak jej nie rozebrały.

Dlatego zawsze w mojej głowie pojawia się pytanie, dlaczego tego nie zrobiły? Warto pamiętać, że tu nie chodzi tylko o gaz. Rosjanie też wiedzą, że nadciąga zielona transformacja, więc szykują się, żeby tą samą rurą przesyłać inne nośniki energii, na przykład wodór, kiedy już technologicznie będzie to możliwe. To wszystko dowodzi, że nie wszystkie okna dialogu Niemcy-Rosja się zamknęły.

Wydarzenia w Gazie mogą uderzyć w Polskę przed zimą

Kolejnym wydarzeniem, które może wpłynąć na sytuację energetyczną Europy i Polski jest atak Hamasu na Izrael. Tu znowu jak Filip z konopi wyskakują Rosjanie – Amerykanie poinformowali właśnie, że Rosja zasiliła Hamas kwotą 93 mln dol. poprzez moskiewską giełdę kryptowalut.

Są i bardziej oczywiste ślady dobrych relacji Moskwy z Hamasem. W zeszłym roku szefa Hamasu podejmował w Moskwie Władimir Putin. Umówmy się, nie wszyscy na poziomie centralnym mają kontakty dyplomatyczne z organizacją terrorystyczną.

Jak wydarzenia w Gazie i całym tym regionie wpłyną na naszą sytuację energetyczną?

Dotykamy tego konfliktu tylko w pierwszym wymiarze, czyli cen ropy naftowej. Tu przed wydarzeniami w Izraelu funkcjonował już układ naftowy pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską, obliczony na wzrost cen ropy. Z tej perspektywy, także symbolicznej, ślad rosyjski wydaje się prawdopodobny, choć nie chciałbym, abyśmy uważali Rosjan za wszechmocnych i wszechobecnych. Do ataku na obywateli izraelskich doszło przecież w 50-lecie wojny Jom Kippur. Wtedy Arabia Saudyjska nałożyła sankcje na państwa Zachodu, które wspierały Izrael, co doprowadziło do potężnego kryzysu naftowego w 1973 r. Więc tutaj paralela, nawet na poziomie publicystycznym, rozlewa się po świecie, generując straty: jeśli to się wydarzyło raz, to i drugi raz może się wydarzyć.

Jeśli chodzi o tak lubianą przez Rosjan symbolikę, to do ataku doszło dokładnie w dniu 71. urodzin Putina.

Natomiast problem jest moim zdaniem głębszy: jeżeli ten konflikt by się rozlał — i stąd ta nadzwyczajna aktywność Antony’ego Blinkena [sekretarz stanu USA – red.], który nagle objeżdża świat arabski — to zagroziłoby to szlakom żeglugowym, które realizują dostawy ropy naftowej i gazu LNG do takich państw jak Polska. A musimy pamiętać, że tej chwili największym dostawcą ropy naftowej do Polski jest Saudi Aramco. Ta ropa płynie z Zatoki Perskiej przez Morze Czerwone i przez Kanał Sueski. Tak samo jest z gazowcami, które płyną z koncernu Qatargas. Cały ten szlak może zostać sparaliżowany w wyniku rozlania się konfliktu na region. Co ciekawe pojawiają się już pierwsze działania informacyjne w tym temacie. W czwartek 12 października konto na portalu X (dawniej: Twitter) o nazwie Qatar Affairs poinformowało, że państwo Katar zagroziło wstrzymaniem eksportu gazu do odbiorców na całym świecie, jeśli bombardowanie Strefy Gazy będzie kontynuowane.

A rozleje się?

Może się rozlać. Musimy pamiętać, że jednym z motywów tego, co się wydarzyło w Gazie, jest uderzenie w tzw. Porozumienia Abrahamowe. W 2020 r. administracja amerykańska doprowadziła do podpisania Porozumień Abrahamowych z Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZAE). W ich wyniku ZAE, które tradycyjnie wspierały różne organizacje terrorystyczne, nawiązały relacje z Izraelem i w związku z tym przestały finansować takie organizacje jak Hamas. To samo zrobiły Sudan i Bahrajn, a w tym roku miało dojść do takich samych porozumień z Arabią Saudyjską, czyli za chwilę Hamas byłby zagłodzony.

Jeśli nie liczyć hojnego strumienia pieniędzy płynącego z Iranu.

No właśnie, drugi wątek to jest Iran, który jako lider świata szyickiego jest tak pragmatyczny, że wspiera sunnicki Hamas [szyici i sunnici to dwie grupy religijne pozostające z sobą w ostrym sporze – red.]. To też pokazuje, że Irańczycy nie są aż tak ortodoksyjni, jakby się mogło wydawać. Ale jeżeli w grę zaangażowane są także Arabia Saudyjska czy Egipt. Mimo chęci tych rządów do normalizacji relacji z Izraelem, w krajach arabskich narasta oddolny bunt społeczny w związku z tym, w jaki sposób Izrael traktuje cywilów w Gazie.

Jeśli więc dojdzie do rozlania się konfliktu na region, to zarówno dostawy ropy naftowej, jak i gazu będą mocno zagrożone, nie mówiąc o wzroście cen. Wszystko to może drastycznie pokrzyżować nam plany przed zimą.

A w tym wszystkim znowu jest Rosja.

Jak już wspomniałem, nie chciałbym, żeby czytelnicy tego wywiadu odnieśli wrażenie, że Rosjanie są wszędzie, lecz akurat w świecie arabskim nie tylko Rosja, ale wcześniej Związek Sowiecki zawsze był mocno obecny.

U progu wojny handlowej

To na koniec przejdźmy do czynnika mogącego wpłynąć na naszą sytuację energetyczną, który jednak dotyczy Rosji w znacznie mniejszym stopniu. Chodzi mi o ruchy w Unii Europejskiej.

W zakończonej właśnie kampanii wyborczej w Polsce mocno ścierały się dwie tradycyjne skrajności – proeuropejska i antyeuropejska. Zapomnieliśmy jednak, że jesteśmy w zupełnie innej Unii Europejskiej niż ta, do której wchodziliśmy w 2004 r.

Na czym polega główna różnica?

W tej chwili trwa poważna debata w Unii Europejskiej, jak zreformować wspólnotę, jeżeli ona ma się dalej poszerzać. Propozycja Niemiec i Francji dotyczy tego, aby zwiększyć ilość obszarów krytycznych, strategicznych, w których niemożliwe będzie weto, a więc będzie się odbywać głosowanie większościowe. Więc trochę idziemy w stronę superpaństwa tak naprawdę w Unii Europejskiej i za chwilę ten katalog może być bardzo obszerny, w którym państwo narodowe nie będzie miało już nic do powiedzenia.

Czyli patrzymy w stronę modelu amerykańskiego.

Myślę, że to, co się dzieje w Unii Europejskiej, wynika z kompleksów wobec Amerykanów. O tym się mało mówi w Polsce, ale to Amerykanie znowu zaczęli nadawać ton transformacji na świecie. Dlaczego? Stworzony przez nich w zeszłym roku Inflation Reduction Act, czyli pakt antyinflacyjny tak naprawdę można uznać za koniec ery wolnego handlu na świecie, która zapewniła przez dekady dobrobyt wielu narodów. Tym można tłumaczyć zadyszkę Chin, a także Niemiec, bo to są wybitnie eksportowe gospodarki, które zbudowały dobrobyt w oparciu o wolny handel.

Dlaczego ten wolny handel się kończy?

Ponieważ Amerykanie zrozumieli, że im już strefa wolnego handlu nie służy, bo doprowadziła do systematycznego wzrostu Chin, aż do momentu, gdy zaczęły zagrażać amerykańskiej hegemonii. W związku z tym zwrócono się w stronę rozwiązań protekcjonistycznych. A protekcjonizm, jak wiadomo, nie służy takim gospodarkom, jak Niemcy, a może też rozsadzać takie projekty jak Unia Europejska. Przy czym zrobiono to sprytnie. Ten protekcjonizm zaszyto w zielone technologie i opakowano hasłem “ratujemy planetę”.

W czym on się objawia?

Na przykład już wywołuje on spektakularny konflikt, który może zdefiniować nadchodzące lata pomiędzy Chinami i Unią Europejską, choćby w kontekście samochodów elektrycznych. Cła, które chce wprowadzić Unia Europejska na samochody elektryczne z Chin, mogą wywołać wojnę handlową pomiędzy Chinami a Unią Europejską. Idźmy dalej: przecież UE wprowadziła CBAM, czyli węglowe cło graniczne, które chcą w WTO zaskarżyć Indie. Kształtuje się taki świat, w którym załamuje się wolny handel, a zaczyna rosnąć w siłę protekcjonizm farbowany na zielono.

I z jednej strony mamy Amerykanów z Inflaction Reduction Act, z drugiej Unię Europejską, która musi chronić własny rynek za pomocą Net Zero Industry Act. Z trzeciej strony są Chińczycy, a obok stoją jeszcze Rosjanie, którzy podpowiadają Europejczykom, że z ich pomocą mogliby stać się konkurencyjni wobec Ameryki. Bo bez reformy UE w Europie nie ma dość pieniędzy, aby rzucić wyzwanie Amerykanom. Trzeba by do tego reformy budżetu, albo… poluzowania pomocy publicznej, co próbują robić Niemcy i Francuzi. To śmiertelnie niebezpieczne dla Polski.

I w ten sposób znowu doszliśmy do Rosji.

Bo ona jest częścią wielkiego dylematu, przed którym stoi Unia Europejska.

Marcin Wyrwał

Dziennikarz i reporter wideo Onetu

Żródło: onet.pl 22 10 2023

Artykuł dodano w następujących kategoriach: Biznes.