Europejskie koncerny żądają kary dla Węgier

Trzynaście wielkich firm zarzuca Węgrom łamanie zasad wolnej konkurencji i apeluje do Komisji Europejskiej o interwencję
Szefowie 13 koncernów z Niemiec, Austrii, Holandii, Czech i Francji (m.in. ING, RWE, CEZ, AXA i Allianz) zaapelowali do Komisji Europejskiej, by wytłumaczyła rządowi węgierskiemu, jak ważne dla biznesu są stabilne warunki jego prowadzenia, oraz skłoniła Węgry do wycofania się z niesprawiedliwych, zdaniem koncernów, dodatkowych obciążeń podatkowych.

10 mld euro trafi do budżetu Węgier po likwidacji funduszy emerytalnych

Węgry właśnie przejęły przewodnictwo w Unii Europejskiej. O liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso poinformował na stronie internetowej niemiecki dziennik “Die Welt”. W liście zaapelowano do KE o wywarcie na rząd węgierski presji, by zrezygnował z nakładania “niesprawiedliwych obciążeń finansowych”, które – według samego Deutsche Telecom – kosztowały jego węgierską filię firmy Magyar Telecom dodatkowo ok. 100 mln euro. Obciążenia te dotyczą właściwie firm zagranicznych, bo rodzime, najczęściej niewielkie, nie spełniają limitów dochodowych związanych z nowym podatkiem, jaki ma być płacony przez firmy do 2015 r.
Węgrzy jesienią zmienili obciążenia podatkowe: zmniejszyli stawki PIT i CIT, ale zwiększyli obciążenia dla firm. Wprowadzili podatek bankowy oraz specjalną daninę od firm energetycznych, telekomów i dużych sieci sprzedaży detalicznej.

To druga skarga, jaką na rząd Victora Orbana złożył ostatnio biznes. Jesienią na jego politykę poskarżyło się Brukseli 12 działających na Węgrzech funduszy emerytalnych. Jednak w grudniu parlament Węgier przegłosował faktyczną likwidację tych funduszy. Około 10 mld euro trafi za miesiąc do budżetu centralnego.

Źródło: Rzeczpospolita on line 02 01 2011
Tagi w których znajduje się artykuł Nie czytaliście..., Węgry and tagged , , .